Te ulgi dla seniorów pozwolą zaoszczędzić do kilkuset złotych. Skorzystają z nich tylko wybrani

Ulgi dla seniorów to sposób na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, co w dobie szalejącej inflacji może wspomóc wiele domowych budżetów. Kto z nich może skorzystać? Podpowiadamy.

Korzystając z poniżej przedstawionych ulg, seniorzy mogą zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych rocznie. Nie wszyscy emeryci z nich jednak skorzystają. Trzeba bowiem wcześniej spełnić kilka warunków. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Bezpłatne leki 75 plus. Ulga przysługuje na część medykamentów 

Seniorzy po ukończeniu 75. roku życia mają szansę na otrzymanie bezpłatnych leków stosowanych w leczeniu chorób wieku podeszłego. Wykaz, jakie medykamenty się na niej znajdują, opublikowany jest na stronie ministerstwa zdrowia. Ważne jest natomiast, że można je otrzymać wyłącznie na receptę. W polu "kod uprawnień dodatkowych" musi być zaś umieszczony symbol "S". 

Ulgi dla seniorów na abonament RTV 2022. Ta grupa nie ponosi opłat wcale 

W 2022 roku na zwolnienie z opłat za abonament RTV mogą liczyć seniorzy:

  • po 60. roku życia z ustalonym prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku uprzednim (2840,78 zł brutto),
  • po ukończeniu 75 lat niezależnie od wysokości dochodów. 

PIT-0 dla seniora. Polski Ład z korzyścią dla pracujących emerytów 

Polski Ład wprowadził dwie ważne zmiany dla seniorów. Pierwsza to podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, co oznacza, że od świadczeń wynoszących 2500 zł brutto miesięcznie, nie jest pobierany podatek. Wprowadzony został także tzw. zerowy PIT dla pracujących seniorów. Osoby, które mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej, otrzymają dodatkową ulgę - 85 528 zł rocznie. Zatem w przypadku tej grupy podatek zostanie naliczony dopiero od 115 528 zł. 

Więcej o: