Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W okresie jesienno-zimowym nasila się wiele naturalnych zjawisk, takich jak zaparowane okna czy skraplająca się na powierzchniach szyb para wodna. Powiązane jest to z wysokim poziomem wilgotności powietrza oraz pojawiającą się różnicą pomiędzy temperaturą wewnątrz, oraz na zewnątrz pomieszczeń.
Zazwyczaj po nocy obserwujemy skraplającą się wodę na szybach. Jaki jest powód takiego stanu? Może to oznaczać problem tkwiący w wentylacji w pomieszczeniach, ale nie tylko. Wpływ ma również zbyt duża wilgotność, która może również przynieść negatywne konsekwencje zdrowotne. Te dwa czynniki przyczyniają się do powstawania grzybów oraz pleśni, które mają toksyczny wpływ na nasze zdrowie.
Zbyt wysoki poziom wilgotności w powietrzu powinien być regularnie usuwany na zewnątrz. Inaczej zacznie dochodzić do zjawiska kondensacji, a to z kolei wiąże się ze skraplaniem pary wodnej na szybach. W jaki sposób to zrobić? Należy zadbać o odpowiednią i sprawną wentylację. Warto więc zapewnić stały dostęp świeżego powietrza w pomieszczeniach. Zrobisz to np. poprzez regularne wietrzenie, otwierając okna na oścież. Wystarczy ok. 15 minut w ciągu dnia. Innym rozwiązaniem jest rozszczelnienie okien lub wbudowanie w nich nawiewników.
Chcąc przeciwdziałać parowaniu okien pamiętaj również o: