Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Takiej kwoty się nie spodziewasz

Minimalna emerytura po waloryzacji wynosi w 2022 roku 1338,44 zł brutto. Są jednak osoby, które otrzymują znacznie mniej pieniędzy. Szefowa ZUS w studiu PAP wyznała, że najniższa wypłacana emerytura wynosi 10 groszy.

Najniższa emerytura to minimalne świadczenie emerytalne gwarantowane przez Państwo. Jej wysokość ustalana jest raz w roku i obowiązuje przez okres od 1 marca, do 28 lutego następnego roku. Mogą na nią liczyć osoby, które osiągnęły  wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz wypracowały ustalony staż pracy. Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Najniższa emerytura w Polsce wynosi 10 groszy. Szefowa ZUZ komentuje sprawę 

Najniższa emerytura w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. Żeby ją otrzymać, należy wypełnić wniosek EMP, informację RRP-6 oraz dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń. Na stronie ZUS-u możemy znaleźć kwoty innych najniższych świadczeń, które obecnie wynoszą: 

  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 1003,83 zł; 
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa – 1606,13 zł; 
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 1204,60 zł. 
  • kwota świadczenia przedemerytalnego – 1350,70 zł 

Szefowa ZUS, prof. Gertruda Uścińska poinformowała w studiu PAP, że najniższa wypłacalna emerytura wynosi 10 groszy, przy czym koszt wypłaty takiego świadczenia to 100-150 zł. Dodała, że jest to według niej sprzeczne z ideą, czym jest świadczenie emerytalne.  

Waloryzacja emerytur w 2023 roku. Jakie są przewidywania? 

W 2023 roku wskaźnik waloryzacji będzie prawdopodobnie wyższy niż w 2022 roku. Wynika to z faktu, że jest on zależny od poziomu inflacji i wzrostu wynagrodzeń w gospodarce w danym roku. Z prognozy na stronie internetowej 300gospodarka.pl wynika, że "wskaźnik waloryzacji emerytury i rent miałby wynieść w przyszłym roku 13,8 procent". Wówczas minimalna emerytura wyniesie 1523,14 zł brutto.  

Więcej o: