Jak pozbyć się pluskiew? Wystarczy jeden składnik, żeby wytępić pasożyty na dobre

Pluskwy to pasożyty, które żywią się ludzką krwią. Pojawienie się ich w naszych domach jest niezwykle niekomfortowe, a dla niektórych nawet wstydliwe. Istnieją na szczęście skuteczne sposoby na pozbycie się pasożytów. Czym zwalczać pluskwy?

Pluskwa domowa  to pasożyt, który żywi się krwią człowieka i zwierząt. Zwykle nie wiadomo skąd się biorą, jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe i trudne w pozbyciu się. Pierwszym sygnałem ich obecności w naszym domu są zazwyczaj objawy po ugryzieniu. Nie należy ich ignorować. Pluskwy mogą być groźne dla zdrowia.  

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ugryzienie pluskwy. Czy pasożyty są groźne dla zdrowia? 

Pluskwy to czerwono-brązowe, owalne owady. Rozmiarem i kształtem mogą przypominać pestkę jabłka. Gdy znajdują się w naszym domu, mogą przemieszczać się między pomieszczeniami lub przedostać się do innego mieszkania poprzez otwory w ścianach, lub na sufitach. Najczęściej można je znaleźć w materacach, jednak występują także w odzieży, pod dywanami, za listwami przypodłogowymi, za tapetą czy nawet w książkach. Pasożyty żywią się krwią człowieka. Charakterystycznymi cechami ukąszenia są: 

  • Nie są bolesne.
  • Miejsca po ukąszeniach najczęściej przybierają formę wypukłych obrzęków.
  • Najczęściej występują w grupach.
  • Są swędzące.
  • Mogą znajdować się na brzuchu, szyi, ramionach, plecach, a także rzadziej na nogach i stopach. 

Chociaż obecnie nie ma dowodów na to, że pasożyty przenoszą jakiekolwiek choroby, istnieje teoretyczne ryzyko przy pojawieniu się pluskiew w naszych domach. Podobnie jak inne insekty żywiące się krwią, mają one możliwość przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu B. Poza tym pasożyty zaburzają sen, a nawet mogą doprowadzić do bezsenności. 

Jak pozbyć się pluskiew domowymi sposobami? 

Pluskwy najprościej zlikwidować wysoką temperaturą. Szczególnie skuteczna jest para wodna, ponieważ zabija pasożyty we wszystkich stadiach, w tym jaja oraz larwy. Możesz wykorzystać myjkę parową, parownicę czy steamer. Dodatkowo wypierz wszelkie materiały, czyli pościele, dywaniki i zasłony. Pamiętaj, żeby ustawić temperaturę w pralce na m.in. 60 st. C.  

W pozbyciu się pluskiew pomoże także żel krzemionkowy, którego małe paczuszki możesz znaleźć np. w pudełkach po butach. Zmiel kulki i rozsyp proszek wokół miejsc, w których występują owady. Z metody należy jednak zrezygnować, jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta domowe, ponieważ wdychanie krzemionki może być szkodliwe. 

Więcej o: