Choć wydaje się być tak blisko, skrywa wiele tajemnic. Człowiek po raz pierwszy pojawił się na nim w 1960 roku. Od wieków przypisywano mu szczególne znaczenie. Wierzono, że ma wpływ na nasze samopoczucie, zachowania oraz zbiory. Jak rzeczywiście wpływają na nas poszczególne fazy Księżyca, oraz kiedy wypadają?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ciekawostka: Najczęściej w trakcie miesiąca występuje tylko jedna pełnia. Dwie zdarzają się co około 2,5 roku.
Niektórzy uważają, że fazy księżyca mają wpływ na samopoczucie i nastrój człowieka, m.in. jego nerwowość, siłę fizyczną i odporność psychiczną, oraz od nich zależą zbiory. Wierzono także, że miały szczególne znaczenie dla kobiet. Jeśli ich organizm był w harmonii z naturą, to miesiączka powinna przychodzić w okolicy nowiu, a jajeczkowanie w pełni.
Zważywszy na to, że Księżyc oddziałuje na przypływy oraz odpływy morskie, a ciało człowieka składa się nawet w 70% z wody, naukowcy szukali jego wpływu na nasz organizm. I odkryli, choć zdecydowanie w mniejszym stopniu, niż w to wierzono. Niektóre badania pokazują, że w różnych fazach Księżyca może wzrastać stężenie krwi, inne zaś, że przyczynia się do zmian w gospodarce hormonalnej człowieka, np. obniżając lub zwiększając poziom melatoniny odpowiedzialnej za sen. Udowodniono także, że nasza seksualność jest aktywniejsza w pełni.