Zbliża się 1 listopada, a wraz z nim Wszystkich Świętych. W tym szczególnym dniu wybieramy się na cmentarze. Czy zastanawialiście się kiedyś, które nekropolie w Polsce są największe?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Cmentarz Miłostowo w Poznaniu jest trzecim największym powierzchniowo cmentarzem w Polsce. Został otwarty w 1943 roku, a do pracy na nim wykorzystano Żydówki z niemieckich obozów pracy. Zajmuje ok. 99 ha i pochowano na nim ok. 81 tysięcy zmarłych. Znajdziemy tu liczne kwatery żołnierzy z czasów II wojny światowej — polskich, niemieckich i radzieckich.
Drugą największą nekropolią w Polsce jest Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie, nazywany również Cmentarzem na Wólce. Zajmuje powierzchnię ok. 143 ha, a otwarty został w 1973 roku, gdy na pozostałych warszawskich cmentarzach zaczęło brakować miejsc. Jego teren pokrywa aż 200 km dróżek i alejek.
Największy cmentarz w Polsce i równocześnie trzeci w Europie, mieści się w Szczecinie. Zajmuje aż 172 ha, a pochowanych jest tu ponad 300 tysięcy osób. Został otwarty na przełomie XIX i XX wieku. Na wzór nekropolii w Hamburgu, w centralnej części posiada wyjątkową strefę parkową, na której rośnie ponad 400 gatunków drzew. Na jego terenie znajduje się wiele perełek architektury, m.in. neoromańska kaplica. We wschodniej części cmentarza został wytoczony trakt historyczny, dzięki któremu możemy poznać jego najciekawsze miejsca.
Największy powierzchniowo cmentarz na świecie znajduje się w środkowym Iraku. Wadi-us-Salaam (Dolina Pokoju) zajmuje ok. 601 ha i mieści ponad 5 milionów grobów zmarłych. W Europie pierwsze miejsce zajmuje Ohlsdorf, która mieści się w Niemczech. Ma 391 ha powierzchni, a na jego obszarze znajduje się około 300 tysięcy nagrobków. Druga największa nekropolia znajduje się w Wielkiej Brytanii (Brookwood, 202 ha powierzchni), a trzecią jest Cmentarz Centralny w Szczecinie.