Pierwsza rdzenna Amerykanka, która poleciała w kosmos. "Czuję się bardzo dumna"

Nicole Aunapu Mann to pierwsza rdzenna Amerykanka, która poleciała w kosmos. 45-letnia astronautka z NASA znalazła się na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, która wystartowała w środę 5 października z centrum kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.
Zobacz wideo Która asteroida może uderzyć w Ziemię? NASA przygotowuje się, grając w rzutki

Załoga rakiety liczy łącznie cztery osoby. Astronauci, po 29-cio godzinnym locie, wylądowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w czwartek wieczorem. Misja nosi nazwę Crew-5 i ma potrwać 150 dni. Projekt zakłada przeprowadzenie w tym czasie ponad 200 badań naukowych.

Nicole Aunapu Mann jest szefem misji. Jest też pierwszą rdzenną Amerykanką, która została dowódcą kapsuły Crew Dragon.

4 października opublikowała na Twitterze zdjęcie ze swoją załogą. "Czekamy na jutrzejszy start. Zróbmy to!" - napisała astronautka.

Pierwsza rdzenna Amerykanka w kosmie. Mam nadzieję, że zainspiruje to rdzennie amerykańskie dzieci"

Nicole Anuapu Mann należy do związku rdzennych plemion Wailacki organizacji Round Valley Indian Tribes. Jedynym rdzennym Amerykaninem, który dotąd znalazł się w kosmosie, był John Herrington, który poleciał na orbitę w ramach misji w 2002 roku - czytamy na łamach "The Guardian".

Przed startem rakiety Mann rozmawiała z dziennikarzami.

Czuję się bardzo dumna

- mówiła.

Astronautka zabrała ze sobą łapacz snów

- Ważne jest, abyśmy celebrowali naszą różnorodność i naprawdę komunikowali to szczególnie młodszemu pokoleniu - dodała. Odniosła się również do ogromnego entuzjazmu, jaki jej historyczna podróż wywołała pośród społeczności rdzennych Amerykanów. - Jest to publiczność, do której nie mamy okazji zbyt często docierać - stwierdziła

Mam nadzieję, że zainspiruje to rdzennie amerykańskie dzieci do podążania za swoimi marzeniami i uświadomienia sobie, że niektóre z barier, które gdzieś tam są lub kiedyś były, są przełamywane

- mówiła z kolei cytowana przez BBC.

Mann nie mogła zabrać na orbitę zbyt dużej liczby przedmiotów osobistych - wzięła m.in. obrączkę i zdjęcia, ale nie zapomniałą również o wyjątkowym prezencie od swojej matki: łapaczu snów, który przypomina jej o korzeniach i dziedzictwie kulturowym jej rodziny.

Droga MlecznaSpektakularny widok Drogi Mlecznej nad panoramą Tatr.

Razem z Mann w jednej kapsule poleciała też 38-letnia Rosjanka Anna Kikina - pierwsza od 20 lat obywatelka tego kraju, która wzięła udział w amerykańskiej misji, Japończyk Koichi Wakata z agencji JAXA i Amerykanin Josh Cassada.

Nicole Anuapu Mann. Pierwsza rdzenna Amerykanka w kosmosie

Astronautka przyszła na świat w Petalumie, w Kalifornii. Obecnie mieszka wraz z mężem i synem w Teksasie. Licencjat inżynierii mechanicznej w Akademii Marynarki Wojennej USA obroniła w 1999 roku. W 2001 roku z kolei uzyskała tytuł magistra inżyniera mechaniki ze specjalizacją w mechanice płynów.

Katherine Johnson pracowała dla NASA przed ponad 30 latMatematyczka, której NASA wierzyła bardziej niż komputerom. To ona wyliczyła misję Apollo 11

Nicole Mann jest doświadczoną pilotką samolotów Korpusu Piechoty Morskiej USA - odbywała m.in. służbę jako pilotka testowa maszyn typu F/A-18 Hornet i Super Hornet. Uczestniczyła w misjach amerykańskiego wojska w Afganistanie i Iraku. 45-letnia pilotka w ciągu całej swojej dotychczasowej służby została odznaczona aż 6 medalami. Z NASA pozostaje związana od 2013 roku.

Źródła: Twitter/BBC/TheGuardian

Więcej o: