Załoga rakiety liczy łącznie cztery osoby. Astronauci, po 29-cio godzinnym locie, wylądowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w czwartek wieczorem. Misja nosi nazwę Crew-5 i ma potrwać 150 dni. Projekt zakłada przeprowadzenie w tym czasie ponad 200 badań naukowych.
Nicole Aunapu Mann jest szefem misji. Jest też pierwszą rdzenną Amerykanką, która została dowódcą kapsuły Crew Dragon.
4 października opublikowała na Twitterze zdjęcie ze swoją załogą. "Czekamy na jutrzejszy start. Zróbmy to!" - napisała astronautka.
Nicole Anuapu Mann należy do związku rdzennych plemion Wailacki organizacji Round Valley Indian Tribes. Jedynym rdzennym Amerykaninem, który dotąd znalazł się w kosmosie, był John Herrington, który poleciał na orbitę w ramach misji w 2002 roku - czytamy na łamach "The Guardian".
Przed startem rakiety Mann rozmawiała z dziennikarzami.
Czuję się bardzo dumna
- mówiła.
- Ważne jest, abyśmy celebrowali naszą różnorodność i naprawdę komunikowali to szczególnie młodszemu pokoleniu - dodała. Odniosła się również do ogromnego entuzjazmu, jaki jej historyczna podróż wywołała pośród społeczności rdzennych Amerykanów. - Jest to publiczność, do której nie mamy okazji zbyt często docierać - stwierdziła
Mam nadzieję, że zainspiruje to rdzennie amerykańskie dzieci do podążania za swoimi marzeniami i uświadomienia sobie, że niektóre z barier, które gdzieś tam są lub kiedyś były, są przełamywane
- mówiła z kolei cytowana przez BBC.
Mann nie mogła zabrać na orbitę zbyt dużej liczby przedmiotów osobistych - wzięła m.in. obrączkę i zdjęcia, ale nie zapomniałą również o wyjątkowym prezencie od swojej matki: łapaczu snów, który przypomina jej o korzeniach i dziedzictwie kulturowym jej rodziny.
Razem z Mann w jednej kapsule poleciała też 38-letnia Rosjanka Anna Kikina - pierwsza od 20 lat obywatelka tego kraju, która wzięła udział w amerykańskiej misji, Japończyk Koichi Wakata z agencji JAXA i Amerykanin Josh Cassada.
Astronautka przyszła na świat w Petalumie, w Kalifornii. Obecnie mieszka wraz z mężem i synem w Teksasie. Licencjat inżynierii mechanicznej w Akademii Marynarki Wojennej USA obroniła w 1999 roku. W 2001 roku z kolei uzyskała tytuł magistra inżyniera mechaniki ze specjalizacją w mechanice płynów.
Nicole Mann jest doświadczoną pilotką samolotów Korpusu Piechoty Morskiej USA - odbywała m.in. służbę jako pilotka testowa maszyn typu F/A-18 Hornet i Super Hornet. Uczestniczyła w misjach amerykańskiego wojska w Afganistanie i Iraku. 45-letnia pilotka w ciągu całej swojej dotychczasowej służby została odznaczona aż 6 medalami. Z NASA pozostaje związana od 2013 roku.
Źródła: Twitter/BBC/TheGuardian