W jakiej temperaturze prać pościel? Większość osób popełnia popularny błąd, narażając zdrowie

Wiele z nas zastanawia się, w jakiej temperaturze należy prać pościel i jak często to robić. Wiedza na ten temat jest niezbędna, żeby zapewnić sobie lepszy sen i uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać.

Mówi się, że w łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia. Na pościeli pozostawiamy nasz pot, martwe komórki skóry czy tłuszcz. Przez to gromadzą się na niej nie tylko roztocza, ale też grzyby i bakterie. Jeśli nie będziemy odpowiednio często zmieniać pościeli, może się to odbić negatywnie na naszym stanie zdrowia. O jakich zasadach należy pamiętać? Podpowiadamy, w jakiej temperaturze prać pościel. 

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W jakiej temperaturze prać pościel? Wszystko zależy od materiału 

Pościel najczęściej wykonywana jest z bawełny i satyny. Według naukowców najlepszą temperaturą do prania będzie zawsze 60 stopni. Dlaczego? Dokładnie taka temperatura pomaga usunąć brud, ale też zwalcza zarazki, bakterie, grzyby czy roztocza. Po takim praniu pościel będzie nie tylko miękka, ale też mamy pewność, że jest solidnie wyczyszczona.  

Jeśli śpimy pod materiałem syntetycznym, najlepiej wyprać go w temperaturze 40 stopni. Pościel jedwabną należy prać w jeszcze niższej temperaturze. Odpowiednie będzie 30 stopni. Nie zapomnij także o użyciu łagodnego detergentu lub specjalistycznego środka do prania jedwabiu. 

Jak często należy prać pościel? Ta wiedza może zaskoczyć 

Żeby mieć pewność, że nie rozprzestrzeniamy dalej zarazków i bakterii, pościel należy prać co drugi tydzień. Jeśli jednak ktoś w naszym domu cierpi na alergię lub jest chory, lepiej robić to częściej, nawet raz w tygodniu. Zasada dotyczy także prześcieradła, chyba że używamy tylko takich w jasnym kolorze. Żeby zachowały świeży wygląd, należy zawsze prać je raz w tygodniu. Nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu pościeli i prześcieradeł, ponieważ może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, głównie tych związanych ze skórą. 

Więcej o: