Czy romantyczny wieczór w blasku świec dobry pomysł? Podgrzewacze mogą negatywnie wpływać na zdrowie

Dla niektórych świece to nieodzowny element jesieni. Potrafią stworzyć niesamowity nastrój, a ich kształty, kolory i zapachy zachwycają. Często palimy je w trakcie relaksacyjnej kąpieli czy romantycznego spotkania z ukochanym. Niewiele osób wie, że mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Świeczki parafinowe są jednymi z najtańszych i najpopularniejszych świec dostępnych na rynku. Znajdziemy je niemal w każdym sklepie. Piękne kształty i kolory oraz niskie ceny zachęcają nas do kupna. Sięgamy po nie także jesienią, gdy idziemy zapalić znicze na grobach najbliższych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przygotuj domowe spa - przepisy na pachnące kosmetyki do kąpieli

Po świece chętnie sięgamy głównie jesienią. Wprawiają w dobry nastrój i pięknie pachną

Tlące się świece stwarzają niepowtarzalny nastrój. Zapalamy je w trakcie relaksującej kąpieli, organizując romantyczne spotkanie, lub wydarzenie, które wymaga wyjątkowej oprawy. Doceniamy ich walory estetyczne, gdy pięknie zdobią półkę, oraz oszałamiające zapachy. Rzadko zwracamy uwagę na ich skład. Okazuje się, że parafina, z której wykonana jest znaczna większość świec dostępnych w sklepach, może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Dlaczego romantyczny wieczór w blasku świec to zły pomysł?

Świeczki z parafiny swoją niewysoką cenę zawdzięczają przede wszystkim niskim kosztom produkcji. Parafinę pozyskuje się z odpadów po rafinacji ropy naftowej i jej pochodnych. Amerykańskie badania wykazały, że w oparach płonących świec z parafiny znajdziemy szkodliwe dla naszego zdrowia i życia substancje — m.in. benzen i toluen. Choć ich negatywnego wpływu nie zaobserwujemy od razu, wdychanie przez lata może skutkować poważnymi konsekwencjami — od bólów głowy, poprzez migreny, alergie aż po choroby nowotworowe. O szkodliwym działaniu parafiny opowiada także TikToker o nicku adam_mirek.

Alternatywy dla parafiny. Kupuj świeczki z tych wosków

Zamiast świec parafinowych, wybierajmy te z wosku pszczelego lub sojowego. Oba powstają z naturalnych składników, palą się dłużej i bez dymu oraz pięknie pachną. Są zupełnie bezpieczne dla naszego układu oddechowego.

Więcej o: