Dodatek do emerytury w wysokości 4944,79 zł brutto trafi jedynie do wybranych seniorów. Jakie są warunki? Wystarczy spełnić jedno kryterium, żeby otrzymywać pieniądze dożywotnio.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie honorowe to dodatek do emerytury, który wypłacany jest dożywotnio. Przyznawany jest on jednak jedynie seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Tylko ta grupa jest uprawniona do tzw. honorowej emerytury. ZUS wpłaca kwotę automatycznie i nie ma konieczności składania żadnych wniosków. Jest jednak jeden wyjątek, jak możemy przeczytać na stronie rządowej samorząd.gov.pl:
Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, aby dostać dodatkowo premię honorową. ZUS sam załatwia formalności związane z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia.
Świadczenie honorowe nie zawsze wynosi tyle samo. Każdy ze stulatków może otrzymać honorową emeryturę w różnej wysokości. Suma zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu urodzin seniora. Wysokość świadczenia to równowartość 100% przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne. Dla osób, które ukończyły 100 lat po 28.02.2022 r., świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto. Warto zaznaczyć, że raz przyznana honorowa emerytura nie ulega zmianie i będzie wypłacana seniorowi do końca życia w tej samej wysokości.