Ten serial uwielbiały miliony Polaków. Co słychać u "Matek, żon i kochanek"?

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych seriali lat 90. Główne bohaterki po prostu zachwyciły widzów. Na tyle, że Juliusz Machulski musiał pomyśleć o drugim sezonie. Okazuje się, że odtwórczynie głównych wybrały jednak różne ścieżki zawodowe. Jak potoczyły się ich losy?

Cztery szkolne przyjaciółki spotykają się po kilkunastu latach. Każda z nich jest inna, każda ma inny pakiet problemów. Są matkami, żonami i... kochankami. Juliusz Machulski stworzył serial, jakiego nie było, a Polacy z miejsca go pokochali.

 

Zwyczajne, ale nadzwyczajne dziewczyny. Na prośbę widzów trzeba było nakręcić drugi sezon

"Matki, żony i kochanki" premierę miały w 1996 roku na antenie TVP1. Początkowo nie zebrały zbyt dobrych recenzji wśród krytyków, za to u szerokiej publiczności owszem. I to tak bardzo, że zrealizowano drugi sezon. To nie był wyłącznie tak zwany babski serial, bo z przyjemnością oglądali go również mężczyźni. Tajemnicą sukcesu był scenariusz, który łączył prozę życia i zwyczajne problemy, a także lekko telenowelowate zwroty akcji i tajemnice. A to wszystko idealnie oddawało ducha lat 90. W serialu wystąpiła cała plejada gwiazd, a w rolach głównych Anna Romantowska, Edyta Zającówna, Małgorzata Potocka i Gabriela Kownacka. A obok nich Jerzy Englert, Jan Nowicki, Małgorzata Foremniak, Anna Mucha, Małgorzata Kożuchowska i wielu innych znanych aktorów i aktorek.

Julia Wieniawa Julia Wieniawa pozuje w zmysłowej bieliźnie za 179,80 zł. "Mega figurka"

Główną piosenkę natomiast zaśpiewała Anna Jurksztowicz. Reżyser i autor scenariusza Juliusz Machulski ma talent do kreowania kobiecych postaci, dlatego z czterema głównymi bohaterkami utożsamiało się wiele kobiet. Były zwykłe i niezwykłe, upadały i podnosiły się i co najważniejsze, pomimo problemów zawsze się wspierały i trzymały razem. To chyba pierwszy polski serial, który tak mocno podkreślał siłę babskiej przyjaźni. Jak potoczyły się losy odtwórczyń głównych ról?

 

Anna Romantowska, czyli Wiktoria Zarychta. Wielki powrót po latach 

Pomimo że rola Wiktorii Zarychty przyniosła jej duże uznanie, a wcześniej była laureatką prestiżowej nagrody Złote Lwy za role drugoplanowe, to wycofała się ze świata filmowego. Po latach zaskoczyła widzów i niedawno pojawiła się w produkcji "Gry rodzinne" na platformie Netflix. I już bez swojego znaku rozpoznawczego, czyli bujnych rudych włosów. Prywatnie była żoną Krzysztofa Kolbergera, z którym ma córkę Julię Kolberger. Później związała się z reżyserem Jackiem Bromskim.

 

Gabriela Kownacka, czyli Dorota Lindner. Wybitne kreacje teatralne i niezapomniana "Rodzina zastępcza"

Seksowna, piękna, ale i nieco powierzchowna Dorota Lindner, która oprócz żony była też tytułową kochanką, nieco podzieliła widzów. Później Gabriela Kownacka podbiła serca Polaków rolą Anny Kwiatkowskiej w "Rodzinie zastępczej", gdzie przez wiele lat grała u boku Piotra Fronczewskiego. Poza tym miała na koncie sporo wspaniałych występów teatralnych m.in. w Teatrze Narodowym. Aktorka zmarła w wieku 58 lat po długiej walce z rakiem piersi. 

 

Elżbieta Zającówna, czyli Hanka Trzebuchowska. Szturmem w showbiznes, z którego świadomie zrezygnowała

Elżbieta zagrała w kilku lubianych produkcjach np. "Seksmisja", "Vabank" i "Marzenia do spełnienia", grywała także w teatrze, a oprócz tego została prezenterką telewizyjną. Prowadziła program "Najzabawniejsze zwierzęta świata" i "Sekrety rodzinne". Finalnie jednak zrezygnowała z show-biznesu po chorobie. Jest żoną Krzysztofa Jaroszyńskiego, z którym ma córkę Gabrielę. Obecnie prowadzi firmę producencką Gabi.

 
Kiedy poważnie zachorowałam, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze. Zmieniło się moje podejście do zawodu. Powiedziałam sobie, że nie będę umierać na scenie", opowiadała w jednym z wywiadów aktorka. 

- powiedziała w wywiadzie.

Małgorzata Potocka, czyli Wanda Otrębowska, aktorka, reżyserka i producentka. Ciągle obecna na scenie

Małgorzata Potocka niezmiennie realizuje się w świecie filmu i teatru. Jest aktorką i reżyserką, grywa i w filmach i serialach. Najdłużej mogliśmy ją oglądać w "Barwach szczęścia" i "Plebanii". Od 1 września 2019 jest dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Była żoną Józefa Robakowskiego, z którym ma córkę Matyldę, a później partnerką znanego artysty Grzegorza Ciechowskiego, z którym ma córkę Weronikę.

 

Od niedawna ten jakże kultowy serial możemy obejrzeć na platformie VOD. 

 
Więcej o: