Jak zmieścić się w limicie tańszego prądu? Oto najwięksi pożeracze energii

Coraz wyższe koszty życia oraz nadchodzące podwyżki prądu spędzają wielu Polakom sen z powiek. Jak zmieścić się w limicie, by w przyszłym roku rozliczać się według starych cen? Podpowiadamy, które urządzenia zużywają najwięcej prądu.

W przyszłym roku czekają nas podwyżki za zużycie prądu. Zgodnie z projektem ustawy, gospodarstwa, które nie przekroczą zużycia na poziomie 2 MWh rocznie, mogą liczyć na zamrożenie cen. W przypadku domostw z osobami z niepełnosprawnościami - 2.6 MWh rocznie, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny czy rolników - 3 MWh rocznie. Po przekroczeniu tych limitów, za każdą kolejną zużytą kWh odbiorcy będą rozliczani według nowych stawek. Warto również wiedzieć, że jeśli w okresie między 1.10.2022 a 31.12.2023 odbiorca zmniejszy zużycie energii o co najmniej 10% w porównaniu do adekwatnego okresu rok wcześniej, w 2024 roku może liczyć na upust 10%. Jak zatem zmniejszyć zużycie prądu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Jakie urządzenia zjadają najwięcej prądu? To najwięksi pożeracze energii 

Według uśrednionych danych, przy częstym użytkowaniu największymi pożeraczami energii elektrycznej są płyta indukcyjna (ponad 700 kWh rocznie) oraz piekarnik elektryczny (prawie 500 kWh). Zaraz za nimi znajdziemy lodówkę, czajnik elektryczny i zmywarkę. Także komputer stacjonarny może zużywać spore ilości prądu. Następni w kolejce są: suszarka, pralka i telewizor.

Jak oszczędzić zużycie prądu? Kilka trików, dzięki którym twoje rachunki będą niższe

  • Zawsze wyłączaj światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Póki możesz, wykorzystuj światło dzienne. Warto również wymienić żarówki na energooszczędne.
  • Gotuj potrawy pod przykryciem — dzięki temu skrócisz czas gotowania, oraz dopasuj wielkość garnka do palnika
  • Podczas pieczenia, nie otwieraj piekarnika, lub staraj się robić to bardzo rzadko. Wyłączaj go wcześniej — jeszcze przez chwilę będzie nagrzany, więc potrawa spokojnie się dopiecze.
  • Uruchamiaj pełną pralkę i zmywarkę. W przypadku pralki, w tym artykule podpowiadaliśmy, jak zaoszczędzić podczas prania. Korzystaj z trybów eko i oszczędzania energii.
  • Pilnuj, aby zawsze wyłączać nieużywane sprzęty z kontaktu
  • Nie przegrzewaj mieszkania oraz nie odkręcaj grzejników przy otwartym oknie. Jeśli jesteś zmarzluchem, zamiast podkręcać temperaturę, warto cieplej się ubrać.
Więcej o: