Jeszcze kilka lat temu w czołówkach najpopularniejszych imion nierzadko znajdowały się te nowoczesne i zagraniczne, jednak w ostatnich dwóch latach możemy zaobserwować zmianę. Do łask wracają tradycyjne, staropolskie imiona. Które w pierwszej połowie 2022 roku były wybierane najczęściej, a które najrzadziej?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przez ostatnie lata, do najpopularniejszych polskich imion dla dziewcząt należały Zuzanna, Julia i Lena. W tym roku rodzice najczęściej wybierali Zofię, która znalazła się na pierwszym miejscu, wyprzedzając wcześniej wspomnianą Zuzannę. Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się Hanna, Maja i Laura. Następnie niegdyś bardzo popularna Julia, Oliwia, Alicja, Lena i Pola. Rodzice mniej chętnie wybierali Wiktorię, Amelię, Natalię i Aleksandrę.
Wśród chłopców również najchętniej sięgamy po klasyczne, polskie imiona. Tak jak w zeszłym roku, na podium znajdziemy Antoniego, Jana oraz Aleksandra. Popularnością cieszy się także Franciszek, Stanisław i Mikołaj. Co ciekawe, coraz chętniej wybierane jest imię Nikodem, które zepchnęło z piątego miejsca Jakuba. Rodzice rzadziej decydują się na Mateusza oraz Kacpra.
W pierwszej połowie tego roku, do najbardziej oryginalnych imion, które dostały dzieci, należały:
Jak widać, popularne jeszcze kilka lat temu Brajan czy Dżesika, nie są już chętnie wybierane.
Pamiętajmy, że wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja. Choć nietypowe i rzadkie imiona często się wyróżniają, mogą być także źródłem wielu nieprzyjemności i problemów, szczególnie w dzieciństwie. Rodzice często sięgają także po imiona popularnych gwiazd, celebrytów czy politykach, co jest równie ryzykowne. Dobrze, aby imię pasowało do nazwiska.
Do najrzadziej wybieranych imion należą: Tulia, Aldona, Iwa dla dziewcząt, dla chłopców z kolei Jamie, Ari i Ambroży.