Staropolskie imiona wracają do łask. Te nowoczesne i modne kilka lat temu odchodzą do lamusa

Trendy wśród imion, jakie nadajemy dzieciom, ciągle się zmieniają. Jeszcze kilka lat temu królowały nowoczesne, które przywędrowały do nas zza granicy. W tym roku na podium znajdują się klasyczne, polskie imiona, które w dużej mierze wcześniej nosiły starsze pokolenia.

Jeszcze kilka lat temu w czołówkach najpopularniejszych imion nierzadko znajdowały się te nowoczesne i zagraniczne, jednak w ostatnich dwóch latach możemy zaobserwować zmianę. Do łask wracają tradycyjne, staropolskie imiona. Które w pierwszej połowie 2022 roku były wybierane najczęściej, a które najrzadziej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Najpopularniejsze imiona dla dziewcząt 2022

Przez ostatnie lata, do najpopularniejszych polskich imion dla dziewcząt należały Zuzanna, Julia i Lena. W tym roku rodzice najczęściej wybierali Zofię, która znalazła się na pierwszym miejscu, wyprzedzając wcześniej wspomnianą Zuzannę. Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się Hanna, Maja i Laura. Następnie niegdyś bardzo popularna Julia, Oliwia, Alicja, Lena i Pola. Rodzice mniej chętnie wybierali Wiktorię, Amelię, Natalię i Aleksandrę.

Najchętniej wybierane imiona dla chłopców 2022

Wśród chłopców również najchętniej sięgamy po klasyczne, polskie imiona. Tak jak w zeszłym roku, na podium znajdziemy Antoniego, Jana oraz Aleksandra. Popularnością cieszy się także Franciszek, Stanisław i Mikołaj. Co ciekawe, coraz chętniej wybierane jest imię Nikodem, które zepchnęło z piątego miejsca Jakuba. Rodzice rzadziej decydują się na Mateusza oraz Kacpra. 

Oryginalne imiona 2022

W pierwszej połowie tego roku, do najbardziej oryginalnych imion, które dostały dzieci, należały:

  • Kenzo i Sava dla chłopców.
  • Nora i Goja dla dziewcząt.

Jak widać, popularne jeszcze kilka lat temu Brajan czy Dżesika, nie są już chętnie wybierane.

Pamiętajmy, że wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja. Choć nietypowe i rzadkie imiona często się wyróżniają, mogą być także źródłem wielu nieprzyjemności i problemów, szczególnie w dzieciństwie. Rodzice często sięgają także po imiona popularnych gwiazd, celebrytów czy politykach, co jest równie ryzykowne. Dobrze, aby imię pasowało do nazwiska. 

Jakie są najrzadsze imiona w pierwszej połowie 2022?

Do najrzadziej wybieranych imion należą: Tulia, Aldona, Iwa dla dziewcząt, dla chłopców z kolei Jamie, Ari i Ambroży.

Więcej o: