Nawet 5 tys. zł kary za trzymanie tych przedmiotów na strychu. Większość osób nie ma o tym pojęcia

Strych to miejsce, gdzie większość osób trzyma rupiecie i rzeczy, na które nie ma miejscu w domu i nie korzysta z nich na co dzień. Niestety, te same osoby mogą czekać srogie konsekwencje. Sprawdź, czego nie wolno trzymać na strychu.

Składowanie rzeczy na strychu, to oczywista praktyka dla wszystkich mieszkańców domów, czy bloków mieszkalnych. Nietrudno znaleźć tam rower, czy stare albumy ze zdjęciami. Niestety, mieszkańcy zazwyczaj nie mają pojęcia o tym, że może czekać ich kara

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Wyprzedził radiowóz tuż przed pasami i stracił prawo jazdy. Uzbierał 29 punktów w 18 sekund Wybierz serwis

Tych rzeczy nie wolno trzymać na strychu. Surowo zabrania tego prawo

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów, zabronione jest składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach. Tyczy się to przede wszystkim wspólnot mieszkaniowych, w których istnieje szansa na szybsze rozprzestrzenienie się pożaru.

Jak czytamy w § 1ad, w postępowaniu mandatowym w sprawach o wykroczenia określone w rozdziale XI Kodeksu wykroczeń, można za takie działania otrzymać grzywnę w wysokości do 5000 zł.

Co ciekawe, zabrania się także blokowania klatek schodowych, co praktykuje większość osób. Przez blokowanie rozumie się np. trzymanie tam wózków, czy kwiatów w doniczkach. Jest to utrudnianie drogi przeciwpożarowej, w razie występowania takiego zagrożenia.

Edyta HerbuśEdyta Herbuś odsłania nogi w powalającej kreacji. Podobne już od 170 zł

Czego nie wolno trzymać na strychu? Takie rzeczy są uznawane za łatwopalne

Za rzeczy łatwopalne, które mogą skutkować mandatem, uważa się wszelkiego rodzaju dokumenty, fotografie, prace plastyczne na papierze, czy pocztówki i listy. Są to przede wszystkim rzeczy wykonane z papieru, ale i drewna. Jeśli np. są stare, a drewno nie jest odpowiednio zabezpieczone, istnieje większe ryzyko podpalenia. Oczywiste, że zabronione jest też trzymanie np. fajerwerków, starych farb i rozpuszczalników. Powodem do smutku dla wielu rodziców może być też fakt, że na strychu nie powinno się trzymać starych zabawek, a głównie tych pluszowych.

Serial 'Matki, żony i kochanki'Ten serial uwielbiały miliony Polaków

Więcej o: