Cmentarz dla zwierząt i jego idea. Cmentarze w dużych polskich miastach

Cmentarz dla zwierząt jest miejscem, w którym ukochani pupile mogą być godnie pogrzebani. Takie miejsca w naszym kraju są coraz bardziej popularne. Można je znaleźć w większości dużych miast.

Cmentarz dla zwierząt. Skąd ta idea?

Dlaczego cmentarze dla zwierząt są coraz bardziej popularne? Z pewnością można tu wyróżnić dwa rodzaje istotnych przesłanek dla powstawania takich miejsc. Pierwsza grupa to powody sentymentalne: jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na los zwierząt towarzyszących. Kot, pies lub królik miniaturka stają się niemal pełnoprawnymi domownikami. Trudny czas ich odejścia powinien więc zostać zakończony przez dokonanie pochówku, który niekiedy nawiązuje do sposobu grzebania ludzi. 

Warto jednak pamiętać także o tym, że śmierć pupila i potrzeba pogrzebania jego ciała rodzi trudności natury prawnej. Za zakopanie martwego psa lub kota nawet na własnej działce grozi mandat w wysokości do 1000 zł. Przekonuje się przy tym, że takie zachowanie rodzi niebezpieczeństwo dla ludzi i innych zwierząt. Chcąc być w zgodzie z prawem, powinno się oddać ciało pupila do utylizacji. To zaś wielu osobom wydaje się być zachowaniem niewłaściwym. W końcu pies lub kot może towarzyszyć człowiekowi nawet przez kilkanaście lat. Cmentarz dla zwierząt może być wówczas idealnym rozwiązaniem. 

Zasady panujące w takich miejscach bywają różne, podobnie jak koszt pochówku. Ten ostatni może się wahać od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych w przypadku pojedynczych kwater. Jedno jest pewne: można mieć pewność co do tego, że szczątki pupila znajdą tu godne miejsce spoczynku.

Cmentarz dla zwierząt - Warszawa

Gdzie można pochować pupila w okolicy polskiej stolicy? Cmentarz dla zwierząt w Warszawie ma szczególne znaczenie, bo był pierwszą tego rodzaju nekropolią w kraju. Założono go w 1991 r. we wsi Konik Nowy w powiecie mińskim. Liczbę pochówków szacuje się tu na ponad 6,5 tys. Ciekawostką jest fakt, że pośród niezliczonych psów, kotów i drobniejszych zwierząt towarzyszących miejsce spoczynku znalazł także wąż

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Cmentarz dla zwierząt - Wrocław

Gdzie znajduje się cmentarz dla zwierząt we Wrocławiu? Oczywiście na terenie samego miasta nie ma takiej nekropolii. Odpowiednie miejsce znajduje się jednak 28 km od niego. Mowa o cmentarzu i krematorium dla zwierząt we wsi Szymanów w powiecie trzebnickim. 

Cmentarz dla zwierząt - Łódź

Cmentarz dla zwierząt w Łodzi? Również w tym mieście wyznaczono miejsce pochówku dla domowych pupili. Nekropolia dla braci mniejszych znajduje się przy ul. Malowniczej. Istnieje ona od 24 latach i pochowano na niej ponad 3,5 tys. zwierząt. 

Cmentarz dla zwierząt - Kraków

Niestety, ale nie we wszystkich dużych miastach w kraju właściciele mają okazję do godnego pochowania własnego pupila. Cmentarz dla zwierząt w Krakowie od wielu lat pozostaje w sferze marzeń miłośników psów, kotów i innych domowych stworzeń. W ostatnich miesiącach po raz kolejny podejmowane są inicjatywy mieszkańców w tej sprawie. 

Cmentarz dla zwierząt - Poznań

W Wielkopolsce istnieje już kilka nekropolii przeznaczonych dla domowych pupili. Funkcjonują one m.in. w Pile, Skałowie i koło Nekielki. W 2020 r. powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt w Poznaniu, który utworzono na Miłostowie. 

Cmentarz dla zwierząt - Szczecin

Co z cmentarzem dla zwierząt w Szczecinie? Tęczowa Kraina jest nekropolią przeznaczoną właśnie dla domowych pupili. Inauguracja działalności tego miejsca miała miejsce w 2018 r.

Zobacz też: Nowoczesne wiązanki na cmentarz 2022. Zdjęcia niebanalnych kompozycji kwiatowych

Więcej o: