Te rasy psów żyją najkrócej. Często nie dożywają nawet 7 lat. Powód może zaskakiwać

Każdy właściciel marzy o tym, by ich pupil był z nimi jak najdłużej. Okazuje się, że długość życia psa zależy nie tylko od opieki, jaką otoczyliśmy zwierzę, ale także od jego rasy. Naukowcy wykazali, które z nich żyją najkrócej. Niektóre rasy dożywają średnio ok. 7 lat.

Przeciętny pies żyje kilkanaście lat. Marzeniem każdego właściciela jest to, by ich ukochane zwierzę było z nimi jak najdłużej. Najstarszy pies na świecie żył aż 29 lat! Ta imponująca liczba zdarza się niestety rzadko. Niektóre rasy nie dożywają nawet swoich trzecich urodzin. Powodem są najczęściej choroby genetyczne spowodowane nadmierną ingerencją człowieka. Które rasy żyją najkrócej? 

Zobacz wideo Zwierzęta w filmach i serialach. Czy twórcy rzeczywiście pilnują, żeby nie stała im się krzywda? [Popkultura]

Więcej treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Te rasy żyją najkrócej. Często nie dożywają 7 lat 

Kiedy adoptujemy czworonoga, ciężko jest się do niego nie przywiązać. Niektórzy traktują psa jako członka rodziny i przyjaciela. Każdy właściciel pragnie, żeby pupil był z nimi jak najdłużej. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Niektóre rasy przez uwarunkowanie genetyczne czy podatność na niebezpieczne choroby nie dożywają 7 lat. Które psy żyją najkrócej? 

  1. Buldog angielski — średnio dożywa 6 lat 
  2. Wilczarz irlandzki — średnio dożywa 6-7 lat 
  3. Mastiff angielski — średnio dożywa do ok. 10 lat 
  4. Dog niemiecki — średnio dożywa 7-8 lat 
  5. Bokser — średnio dożywa 9-10 lat 
  6. Bernardyn — średnio dożywa 8-10 lat 
  7. Amstaff — średnio dożywa 9-12 lat 
  8. Berneński pies pasterski — średnio dożywa 6-8 lat 

Jak przedłużyć życie psa? Te porady warto zapamiętać 

Niezależnie od rasy psa, istnieją sposoby, które potrafią przedłużyć życie pupila. Są to proste nawyki, które może wprowadzić do codziennej rutyny każdy właściciel. Najważniejszymi zasadami zapewniającymi psu długi żywot są: 

  • Dbanie o codzienny ruch i rozrywkę. 
  • Dbanie o higienę. Oprócz czesania i kąpieli warto pamiętać także o myciu zębów.
  • Regularne badania i szczepienia.
  • Odpowiednia dieta oparta o karmy wysokiej jakości.
Więcej o: