Czy 14 października jest wolny od szkoły? Ci uczniowie mogą liczyć na długi weekend

Czy 14 października jest wolnym od szkoły? W najbliższy piątek będziemy obchodzić Święto Edukacji Narodowej, potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Chociaż nie jest to dzień wolny od pracy, uczniowie liczą na długi weekend. Wszystko zależy jednak od decyzji dyrektora.

14 października będziemy obchodzić Święto Edukacji Narodowej. Dzień Nauczyciela przypada w tym roku w piątek. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy może liczyć na długi weekend. Okazuje się, że niektórzy będą mieli to szczęście. Dla kogo 14 października jest wolny od szkoły? 

Zobacz wideo Darmowe posiłki dla dzieci. ADB: Nie spodziewałam się, że to może wzbudzić kontrowersje

Więcej treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Czy w Dzień Nauczyciela jest wolne? Wszystko zależy od dyrektora

Święto Edukacji Narodowej, potocznie nazywane Dniem Nauczyciela, obchodzone jest co roku 14 października. Data ta upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Święto nauczycieli ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 roku. Ten dzień celebrowany jest szczególnie w szkołach i na uczelniach. W 2022 roku Dzień Nauczyciela będziemy obchodzić w piątek. Z tego powodu uczniowie zastanawiają się, czy czeka ich długi weekend.  

14 października jest wolny od zajęć lekcyjnych. Niestety nie oznacza to, że nie należy pojawiać się w szkole, a jedynie, że nie odbywają się tego dnia żadne lekcje dydaktyczne. Dzień Nauczyciela nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego to od dyrektora placówki zależy, czy uczniowie mają obowiązek przyjść tego dnia do szkoły.  

Kto może liczyć na długi weekend? 14 października jest wolny dla tych uczniów 

14 października jest wolny tylko w niektórych szkołach. To dyrektor decyduje, czy z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie mogą liczyć na długi weekend. Może to zrobić w ramach tzw. puli dni dyrektorskich. Ich ilość została zróżnicowana przez rozporządzenie MEN i zależy ona przede wszystkim od typu danej placówki. 

Jeśli dyrektor nie wyrazi zgody na to, żeby Dzień Nauczyciela był dniem wolnym, uczniowie mają obowiązek przyjść do szkoły. Chociaż tego dnia nie odbywają się żadne lekcje dydaktyczne, w placówkach są zaplanowane różne uroczystości, np. apel i wręczanie nauczycielom małych upominków.

Więcej o: