Jak szybko wyczyścić przypalone żelazko? Pomoże produkt, który masz już w swojej kuchni

Regularne czyszczenie żelazka jest bardzo ważne. Obecnie dostępnych jest wiele specjalnych środków czyszczących, dedykowanych żelazkom. Jednak na samym początku warto skorzystać z domowych metod, które są nie tylko tanie, lecz także zazwyczaj bardzo skuteczne.
Zobacz wideo Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Brązowe ślady na ubraniach to zmora wielu osób. Zazwyczaj wśród przyczyn wymienia się nadpalenie tworzywa, z którego wykonano sprzęt. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Podpowiadamy. 

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Pomoże m.in. soda oczyszczona

Jedna z najprostszych i najczęściej polecanych metod zakłada wykorzystanie folii aluminiowej. Wystarczy, że przeprasujesz lekko pognieciony kawałek, a powłoka odzyska swój pierwotny wygląd. Pomocna może okazać się także soda oczyszczona. Czyści prawie wszystko, więc poradzi sobie także w przypadku przypalonego żelazka (o ile nie jest wykonane ze stali). Dwie łyżeczki sody wymieszaj z wodą destylowaną i nałóż na spód żelazka. Po 15 minutach zmyj razem z zabrudzeniami. 

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Zdaniem wielu osób w takich przypadkach warto sięgnąć po ocet. Ma on właściwości odkamieniające, a połączony z wodą potrafi zdziałać cuda! Oto prosta receptura krok po kroku.

  1. Bawełnianą ściereczkę zwilż octem i przetrzyj nią spód żelazka. 
  2. Następnie przygotuj roztwór z ciepłej wody i octu, mieszając składniki w proporcjach 50:50 i wlej je do zbiornika.
  3. Przestaw żelazko na tryb parowania.
  4. Gdy roztwór całkowicie wyparuje, powinno być już czyste.
  5. Jeśli się nie udało - powtórz czynność.
  6. Na sam koniec przepłucz pojemnik.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: