W jakiej temperaturze prać firanki, aby ich nie zniszczyć? Te triki sprawią, że znów będą śnieżnobiałe

Firanki i zasłony zazwyczaj są wykonane z delikatnego i wymagającego materiału. Ich pranie może niektórym sprawiać zatem problemy. W jakiej temperaturze prać firanki, by ich nie zniszczyć? Podpowiadamy.

Firanki dodają każdemu pomieszczeniu przytulnego klimatu oraz chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jak o nie zadbać, by służyły nam jak najdłużej? Wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Jak prać firanki w pralce? Zanim zaczniesz, zapoznaj się z informacjami od producenta

Pamiętaj, że nie każdy materiał nadaje się do prania w pralce, dlatego, zanim wrzucisz do niej firanki, dokładniej zapoznaj się z metką. To właśnie na niej producent zawarł wszystkie niezbędne informacje odnośnie prania. Najczęściej jesteśmy w posiadaniu firanek z żakardu, choć zdarzają się też z woalu lub tiulu.

W jakiej temperaturze prać firanki? Wybierz jak najniższą

Firanki żakardowe powinniśmy prać partiami. Przed praniem docelowym, warto umieścić je w specjalnym worku, który dodatkowo je ochroni. Niezależnie, czy pierzesz je ręcznie, czy z pomocą pralki, bezwzględnie rób to w niskiej temperaturze, najlepiej 30 albo 40°C. W pralce wybierz program prania ręcznego lub do tkanin delikatnych, bez wirowania. 

W czym prać firanki, żeby były białe? Użyj produktów z kuchni

Gdy firanki są wyjątkowo brudne, lub zszarzałe, warto skorzystać z namaczania. W tym celu umieść je w misce z czystą, letnią wodą i mocz kilka godzin. Dodaj kilka łyżek sody oczyszczonej, by materiał odzyskał swoją nieskazitelną biel. Dla lepszego efektu, do ostatniego płukania możesz dorzucić sok z cytryny, ocet spirytusowy lub kwasek cytrynowy. 

Firanki z woalu i tiulu najlepiej prać ręcznie, uprzednio namaczając je w wodzie. Użyj do tego delikatnych detergentów lub rozpuszczonego proszku do prania.

Więcej o: