Chociaż sztuczne chryzantemy postoją zdecydowanie dłużej, to bardziej subtelnym i naturalnym rozwiązaniem będą prawdziwe kwiaty, które w dużej donicy przetrwają na cmentarzu do pierwszych mrozów. Następnie kolorowe kule warto przezimować w domu i wiosną przesadzić do gruntu. Chociaż są to rośliny jednoroczne, to w przytulnym ogrodzie chryzantema może przetrwać nawet srogą zimę.
Dawne chryzantemy, które pamiętamy z babcinych ogrodów na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zmieniły nazwy i zajęły nowe miejsce w systemie klasyfikacji roślin. Chryzantema wielkokwiatowa skupia byliny i podkrzewy, które uprawiane są w gruncie, szklarniach oraz pod folią. Chryzantemy wielkokwiatowe osiągają około 30-70 cm wysokości, charakteryzują je pierzaste liście oraz czerwone, żółte, pomarańczowe lub różowe kwiaty.
Chryzantemy w ogrodzie mogą stanowić piękną jesienną ozdobę. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Czy w domowych warunkach można założyć mini hodowlę? Zdecydowanie tak. Chryzantemy rozmnaża się dość łatwo w okresie od wczesnej wiosny do końca maja. Sadzonki należy pobrać ze zdrowej chryzantemy, która przezimowała w domowym zaciszu. Zanim pobierzemy sadzonki, roślinę należy przestawić w ciepłe miejsce, regularnie podlewać i wzmocnić nawozem. Idealna wielkość sadzonek wynosi od 3 do 5 cm. Jak wyhodować chryzantemy z cmentarza? Oto kilka porad:
Chryzantemy doniczkowe: cena. Ile kosztują chryzantemy w 2022 roku?
Cena chryzantemy doniczkowej i sztucznej może wzrosnąć tuż przed świętem Wszystkich Świętych. Aktualnie sztuczny bukiet można zamówić przez internet w cenie 5-10 zł za sztukę (1 kwiat). Żywe rośliny w doniczce to koszt rzędu 20 - 40 zł.
Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Chociaż te wyjątkowe kwiaty kojarzą się głównie z cmentarzem, to chryzantemy coraz częściej goszczą też w naszych domach i na tarasach. Kolorowe kwieciste kule przyciągają wzrok i tworzą jesienny klimat. Czas przejrzeć najciekawsze inspiracje z Instagrama: