Parujące okna jesienią i zimą to popularny problem, który dotyka wielu domostw. Gdy się nim nie zajmiemy, może doprowadzić do rozwoju pleśni, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dlaczego okna parują i jakie działania możemy wdrożyć, aby przestały?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Okna parują zazwyczaj z powodu różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Problem pojawia się głównie jesienią i zimą, gdy w mieszkaniu mamy dużą wilgotność powietrza, a poza nim temperatura jest zdecydowanie niższa. Okna zdecydowanie mniej chronią nasze lokum przed chłodem niż ściany, dlatego ich powierzchnia najczęściej jest chłodna. Gdy styka się z nią para woda z wewnątrz, zaczyna się skraplać i osiadać na szybach.
Niejednokrotnie mogliśmy zauważyć, że po gorącej kąpieli w łazience, czy w trakcie gotowanie w kuchni, okna zaczęły parować. To zupełnie naturalne zjawisko. Gdy pojawia się sporadycznie, wystarczy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Jeśli to regularny problem, który pojawia się np. co rano, warto znaleźć przyczynę i się jej pozbyć. Najczęściej jest to problem z niewłaściwą wentylacją w mieszkaniu, który może prowadzić do rozwoju pleśni. Jak temu zaradzić domowymi sposobami?