Dlaczego okna parują? Proste i niezawodne sposoby na wilgoć w domu. Zrób skuteczny pochłaniacz wilgoci

Jesienią i zimą bardzo często zdarza się, że mamy zaparowane okna w domu. To normalne zjawisko, które wynika z praw fizyki, jednak może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, jak duża wilgoć w domu i rozwój pleśni. Dlaczego okna parują i co zrobić, aby przestały?

Parujące okna jesienią i zimą to popularny problem, który dotyka wielu domostw. Gdy się nim nie zajmiemy, może doprowadzić do rozwoju pleśni, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dlaczego okna parują i jakie działania możemy wdrożyć, aby przestały?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Zaparowane okna w domu i skraplająca się na nich woda. Powodem może być różnica temperatur

Okna parują zazwyczaj z powodu różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Problem pojawia się głównie jesienią i zimą, gdy w mieszkaniu mamy dużą wilgotność powietrza, a poza nim temperatura jest zdecydowanie niższa. Okna zdecydowanie mniej chronią nasze lokum przed chłodem niż ściany, dlatego ich powierzchnia najczęściej jest chłodna. Gdy styka się z nią para woda z wewnątrz, zaczyna się skraplać i osiadać na szybach.

Wilgoć w domu może doprowadzić do powstawania pleśni. Jak się jej pozbyć?

Niejednokrotnie mogliśmy zauważyć, że po gorącej kąpieli w łazience, czy w trakcie gotowanie w kuchni, okna zaczęły parować. To zupełnie naturalne zjawisko. Gdy pojawia się sporadycznie, wystarczy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Jeśli to regularny problem, który pojawia się np. co rano, warto znaleźć przyczynę i się jej pozbyć. Najczęściej jest to problem z niewłaściwą wentylacją w mieszkaniu, który może prowadzić do rozwoju pleśni. Jak temu zaradzić domowymi sposobami?

Proste sposoby na parujące okna. Zrób własny pochłaniacz wilgoci do domu

  • Skorzystaj ze wbudowanych w oknach nawiewników lub zamontuj specjalne listwy, które regulują dopływ powietrza.
  • Regularnie wietrz pomieszczenia, zwłaszcza łazienkę po kąpieli i kuchnie po gotowaniu. 
  • Wokół okien rozłóż domowe pochłaniacze wilgoci. Wykonasz je z silikonowego żwirku dla kotów, sody oczyszczonej czy soli — garść zawiń w gazę i postaw w miseczce. Wymieniaj co jakiś czas. Dobrze sprawdzi się także zwykła, biała kreda.
  • Jeśli wilgoć zagościła w twoim domu na stałe, pomyśl o zakupie profesjonalnego osuszacza powietrza.
  • Przetrzyj szyby od wewnątrz mieszanką gliceryny i spirytusu. Sporządź ją w proporcjach 1:1, przelej do spryskiwacza, zamocz szyby, a na koniec wytrzyj do sucha.
  • Jeśli lubisz zieleń, postaw na rośliny doniczkowe, które dobrze pochłaniają wilgoć, takie jak skrzydłokwiat, paproć, oplątwa, bluszcz i chamedora wytworna.
Więcej o: