Duża stopa oznacza dużego członka? Tę wielokrotnie powtarzaną hipotezę postanowili w końcu zbadać naukowcy. Ich wyniki nie pozostawiają złudzeń. Jest to nic innego jak... mit.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
National Health Service opublikował w 2002 roku wyniki badań, w którym wskazał średnią długością penisów brytyjskich mężczyzn, ale też zależność między długością penisa a wielkością stopy. NHS oparł się również na badaniach przeprowadzonych przez University College London. Publikacja ukazała się w "British Journal of Urology".
Po zbadaniu grupy 104 mężczyzn (średnia wieku 54 lata) wykazano, że średnia długość penisów mężczyzn zamieszkujących Wielką Brytanię to 13 cm. Co więcej, rozmiar noszonego przez nich obuwia wynosił średnio 43. Czy jednak miało to wpływ na wielkość członka?
Zdolność do przewidzenia rozmiaru penisa mężczyzny poprzez obserwację rozmiaru jego buta jest powszechnym nieporozumieniem. Niniejsze badanie pokazuje, że nie ma naukowego poparcia dla tego związku. - można przeczytać na łamach British Journal of Urology.
Co więcej, wskazano, że nie istnieją mocne dowody na to, aby wyższy wiek czy BMI wpływało na fakt, że penis będzie mniejszy.
W 1993 roku w Kandzie przebadano grupę 63 mężczyzn, a otrzymane wyniki były zbliżone do brytyjskich. Stwierdzono wówczas, że "rozmiar stopy nie służyłby jako praktyczny estymator długości penisa", mimo zauważenia niewielkiej zależności między większymi stopami a dłuższymi członkami.
Sześć lat później badań takich podjęła się też Korea. Wówczas przebadano 655 mężczyzn powyżej 17. roku życia. Wynik? "Wskaźnik ciała ludzkiego obejmujący wielkość lub charakterystykę kończyn nie wystarcza do przewidzenia wielkości prącia", choć odkryto, że może występować nieznaczny związek między obwodem penisa a wiekiem, wzrostem badanego i długością pierwszego oraz trzeciego palca.