Kiedy jest Black Friday 2022? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać

Black Friday to wyjątkowe święto, które uwielbiają łowcy promocji oraz miłośnicy zakupów. Tego dnia możemy kupić wymarzony sprzęt, kosmetyki, ubrania i inne gadżety w obniżonych cenach. Kiedy jest Black Friday i na co zwrócić uwagę podczas piątkowego szaleństwa zakupowego?

Black Friday, czyli po prostu Czarny Piątek, to dzień największych wyprzedaży w roku. Dotarło do nas prosto z USA, a od 2015 na stale gości w kalendarzu. W tym dniu możemy liczyć na niższe ceny produktów oraz wyjątkowe promocje zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Kiedy jest Black Friday? Niektóre promocje trwają cały tydzień

Black Friday zazwyczaj przypada na ostatni piątek listopada, dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. W tym roku odbędzie się 25 listopada. W Polsce coraz chętniej z niego korzystamy, by zawczasu zaplanować przedświąteczne zakupy. Wiele sklepów przedłuża promocje na cały weekend, lub tydzień (stąd Black Week czy Black Weekend), a w poniedziałek, 28 listopada, możemy z kolei liczyć na Cyber Monday, który dotyczy stricte promocji online. 

Jak przygotować się do Black Friday, by nie dać się oszukać?

Niestety, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy sklepy sztucznie zawyżają ceny produktów, by w dniu promocji je obniżyć. Często też ogłaszają promocje tam, gdzie ich nie ma. Zanim rzucimy się w wir zakupów, warto odpowiednio się przygotować i przemyśleć, co naprawdę będzie nam potrzebne

  1. Na spokojnie sporządź listę przedmiotów, które chciałbyś nabyć na promocji. Nie kupuj pod wpływem impulsu. 
  2. Nawet z miesięcznym wyprzedzeniem sprawdź i zanotuj ceny produktów w różnych sklepach, aby mieć rozeznanie. Dzięki temu nie natniesz się na sztuczną obniżkę. Historię cen możesz prześledzić także z pomocą takich stron jak ceneo.pl, skapiec.pl czy fakefriday.org.
  3. W przypadku zakupów online, zwłaszcza na zagranicznych serwisach, dokładnie sprawdzaj koszty wysyłki.
  4. Zawsze weryfikuj sprzedawców. Święto obniżek to wspaniałe pole do popisu dla oszustów. Jeśli znajdziesz interesujący cię produkt na stronie, o której wcześniej nie słyszałeś, dokładnie ją sprawdź. Pomoże ci w tym m.in. Biała Lista Podatników VAT i Krajowy Rejestr Sądowy.
Więcej o: