1800 zł na seniora. Będzie nowy program? Rząd szykuje projekt ustawy

Jak donosi wtorkowy "Fakt", rząd szykuje projekt ustawy, którym chce zachęcić seniorów do dalszej aktywności zawodowej. Finansowe wsparcie nie trafi jednak bezpośrednio do nich a firm, które zdecydują się na zatrudnienie starszych pracowników.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez dziennik "Fakt" w rządzie trwają prace nad projektem ustawy, która miałaby zwiększyć aktywizację zawodową Polaków. Uwzględnieni mają być w nim także seniorzy. Finansowe wsparcie miałoby ruszyć najprawdopodobniej w drugiej połowie 2023 roku. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Będzie nowy program 1800 plus? Do kogo miałyby trafić pieniądze? 

Jedną z propozycji, jakie ma zawierać wspomniany projekt ustawy, jest dofinansowanie do zatrudnienia osób bezrobotnych, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zdecydowały się na pobieranie świadczenia z ZUS. Wówczas przedsiębiorstwa zatrudniające taką osobę, otrzymają dofinansowanie w wysokości do 50 proc. najniższej pensji. 

Jest natomiast pewien haczyk. Dopłaty przysługiwałyby przez 2 lata, ale po upływie tego okresu, firma musiałaby zatrudniać seniora przez minimum kolejny rok. W innym wypadku przedsiębiorstwo będzie zmuszone do zwrócenia całej kwoty. Wsparcie nie będzie przysługiwało w sytuacji, gdy zatrudniony senior będzie dorabiał do emerytury

1800 zł na seniora. Skąd taka kwota?

W związku z tym, że jak donosi Fakt "najniższa krajowa ma wynieść od 1 stycznia 3450 zł, a od lipca - 3600 zł", to jeśli dofinansowanie wynosiłoby 50 proc. takiej pensji, czyli 1800 zł miesięcznie.

W projekcie ustawy mają znaleźć się ponadto zapisy o dopłatach w wysokości 7000 zł za stworzenie zdalnego stanowiska pracy w miejscowościach zagrożonych marginalizacją oraz 900 zł za zatrudnienie rodzica na pół etatu. Wszystkie zaproponowane rozwiązania mają być pomocą w związku z podwyżkami i szalejącą drożyzną. 

Więcej o: