Nowoczesne stroiki na cmentarz 2022 - modne wzory na każdą kieszeń [ZDJĘCIA]

Nowoczesne stroiki na cmentarz w 2022 roku to ekologiczne rozwiązania w stylu DIY. Proste, minimalistyczne wieńce, naturalne kwiaty, światło w ładnej oprawie - to nowa odsłona polskich cmentarzy. Co zamiast sztucznych i jaskrawych kwiatów? Podpowiadamy.

Stroiki na cmentarz 2022 - które wzory będą modne w tym roku?

Święta Wszystkich Świętych to nostalgiczny okres, który spędzamy na cmentarzach, wspominając tych, którzy odeszli. Zgodnie z tradycją na grobach zostawia się stroiki cmentarne w ciepłym świetle świec. Dawniej na polskich cmentarzach dominowały sztuczne chryzantemy w jaskrawych kolorach. A jak prezentują się stroiki na cmentarz w 2022 roku? Sprawdzamy, co będzie modne. 

Stroiki cmentarne - naturalne rośliny i materiały 

Z polskich cmentarzy znika coraz więcej plastiku na rzecz naturalnych ozdób, które można kupić lub wykonać samodzielnie z materiałów z recyklingu. Jak wyglądają współczesne kompozycje na cmentarz? Rok 2022 przyniesie nam kilka zmian, poniżej przygotowaliśmy kilka przykładowych stroików na Wszystkich Świętych.

stroikstroik Noir, pixabay

Kompozycje na cmentarz 2022 - leśne inspiracje 

Mech, szyszki, jarzębina, dzika róża, suszone kwiaty, drewno i wiklina to kluczowe elementy współczesnych stroików. Ozdoby można wykonać samodzielnie lub zamówić w pracowni florystycznej. Nie warto zwlekać do ostatniej chwili, stroiki cmentarne w dzień Wszystkich Świętych osiągają wysokie ceny, a wybór przed samym wejściem na cmentarz może być bardzo ograniczony. Poniżej kilka gotowych pomysłów na naturalny stroik. 

stroikstroik Skitterphoto, pixabay

 
 
 
Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Stroiki na cmentarz z lampą 

Nowoczesne ozdoby to często kompleksowe rozwiązania, światło świecy podkreśla delikatne ozdoby i ciekawy kształt. Świecę zamkniętą w latarence najczęściej stawia się w środek wieńca.  

wieniecwieniec Myriams-Fotos, pixabay

 
 
 

Nowoczesne stroiki na cmentarz - jakie rośliny? 

Wybór roślin na grób nie może być przypadkowy, nawet na zabezpieczonych pomnikach pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych z czasem mogą pojawić się przebarwienia. Które rośliny nie  powodują zniszczeń? 

  • Wrzos, bluszcz, bukszpan - to najbardziej plastyczne propozycje, które będą się ładnie prezentować nawet po wyschnięciu po upływie kilku tygodniach. 
 
  •  Chryzantema wielkokwiatowa, bratki, dzika róża - bardzo efektowne rośliny o pięknych kwiatach i wyjątkowej symbolice. Chryzantema jest symbolem tęsknoty i żałoby, bratki symbolizują przyjaźń i pamięć, dzika róża oznacza wszechświat, który składa się z pięciu żywiołów.   
 
 
 
 

Stroiki na cmentarz 2022 - figurki 

Oprócz kwiatów i lampionów na grobach bliskich zostawimy też figurki aniołów, które mają nad nimi czuwać także po śmierci. To bardzo osobisty akcent, który pasuje zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych pomników. 

AniołAnioł 9883074, pixabay

aniołanioł Alexas_Fotos, pixabay

Zobacz też: Cmentarz dla zwierząt i jego idea. Cmentarze w dużych polskich miastach

Więcej o: