Dziś obchodzimy Dzień bez Stanika! Te gwiazdy już dawno zrezygnowały z jego noszenia

13 października obchodzimy Dzień bez Stanika. Ta data nie jest przypadkowa. To nietypowe święto wypada w połowie miesiąca świadomości o raku piersi. Które gwiazdy już dawno zrezygnowały z noszenia stanika?

W czwartek 13 października obchodzimy dość nietypowe święto, a mianowicie Międzynarodowy Dzień bez Stanika! Idea tego dnia powstała w Stanach Zjednoczonych i chociaż pierwotnie święto obchodzone było 9 lipca, ostatecznie zostało przeniesione na październik, który już od wielu lat jest uznawany na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.  

Zobacz wideo Doda regularnie bada piersi. "To może uratować życie"

Więcej treści znajdziesz na Gazeta.pl

13 października święto. Dziś obchodzimy Dzień bez Stanika 

Dzień bez Stanika został wpisany do kalendarza w 2011 roku, jednak sama idea nie jest nowa. Już podczas drugiej fali feminizmu kobiety postulowały o "uwolnienie" piersi. Dzisiaj święto ma inne znaczenie. Obchodzimy je w trakcie miesiąca świadomości raka piersi. Data ma przypominać o tym, żeby zdjąć biustonosz, chociażby po to, żeby dokładnie zbadać swoje ciało. Różowy październik to akcja, która ma na celu uświadamianie kobiet o ryzyku, jakie niesie ze sobą rak piersi. Jest to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Szacuje się, że co roku rozpoznaje się go u blisko 1,7 miliona pacjentek na całym świecie. 

Światowy Dzień bez Stanika. Te gwiazdy zrezygnowały z jego noszenia 

Nienoszenie stanika to niestety dalej temat tabu. Wiele osób dalej jest przekonanym o tym, że wpływa to negatywnie na wygląd piersi. Jest to jednak nieprawda. Susan M. Love, amerykańska chirurżka i członkini National Cancer Institute, w książce "Dr Susan Love’s Breast Book" zaznaczyła, że noszenie stanika nie ma żadnego wpływu na zdrowie – ani pozytywnego, ani negatywnego. 

Które gwiazdy decydują się na zrzucenie staników? Regularnie rezygnują z niego największe zagraniczne gwiazdy, m.in. Beyonce, Rihanna, Lady Gaga czy Kim Kardashian. Na co dzień stanika nie zakładają także Zoë Kravitz, Kate Moss i Sharon Stone. Jak pisaliśmy wyżej, nie jest to absolutnie nowy trend. Już w latach 60. bez bielizny pokazywała się ikona Jane Birkin. 

Więcej o: