Niezawodny sposób na czyste rolety! Użyj produktu za 2 zł, a będą wyglądały jak nowe

Coraz częściej na naszych oknach goszczą rolety, zastępując ciężkie zasłony czy firanki. Są ładne i praktyczne, a dostępność wielu wzorów i kolorów sprawia, że chętnie się na nie decydujemy. Jak sprawić, by zawsze były czyste jak po wyjęciu z opakowania?

Rolety odgradzają nas od ciekawskich sąsiadów, zatrzymują silne promienie słoneczne, a przy tym, odpowiednio dobrane, mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Jeśli nie będziemy ich regularnie czyścić, osiądzie na nich kurz, który może powodować alergię, a w skrajnych przypadkach może pojawić się nawet pleśń. Jak o nie zadbać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Dlaczego brud osiadający na roletach może być niebezpieczny dla zdrowia?

Na roletach osiada nie tylko kurz, ale często także tłuszcz z gotowania czy soki z kwiatów, które trzymamy na parapecie. Co więcej, w okresie jesienno-zimowym, gdy na oknach pojawia się wilgoć, a mieszkanie przestajemy systematycznie wietrzyć, rolety mogą zostać zaatakowane przez grzyby i pleśń. Ciemne plamy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim są niebezpieczne dla naszego zdrowia — mogą wywołać bóle głowy, problemy z oddychaniem, zaostrzyć alergię czy podrażniać oczy. Dlatego w trakcie domowych porządków, warto pamiętać także o roletach.

Jak czyścić rolety? Te podstawowe czynności są bardzo ważne

Pamiętajmy, że o ile rzymskie rolety możemy wyprać w pralce, tak klasyczne materiałowe zupełnie się do tego nie nadają. Gdy sprzątamy je regularnie, wystarczy nam do tego specjalna szczoteczka zbierająca kurz lub lekko wilgotna szmatka w przypadku większych zabrudzeń. Dobrze sprawdzi się też po prostu zwykłe odkurzanie.

Jak wyczyścić zabrudzone rolety klasyczne? Sięgnij po popularny produkt z kuchni

Jeśli nasze rolety wymagają porządnego odświeżenia, możemy sięgnąć po mieszankę wody i octu w proporcjach 1:1. Zanim jednak to zrobisz, warto sprawdzić, czy ocet nie doprowadzi do odbarwień materiału. W tym celu użyj go do przetarcia niewidocznego fragmentu rolet i poczekaj, aż wyschnie. Jeśli kolor pozostał bez zmian, możesz przystąpić do czyszczenia. Wystarczy, że będziesz pocierać je miękką szmatką zwilżoną w roztworze, aż plamy znikną. Pamiętaj jednak by nie używać dużo wody i nie zamoczyć rolet. Następnie zostaw je do wyschnięcia. Ocet to niezawodny produkt o wielu zastosowaniach, dlatego warto mieć go w kuchni

Więcej o: