Czym wyczyścić srebro? Łyżeczka tego produktu sprawi, że będzie wyglądało jak nowe

Dlaczego srebro czernieje i co zrobić, aby odzyskało swój dawny blask? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Nie potrzebujesz do tego żadnych wymyślnych specyfików, wystarczy to, co znajdziesz w kuchni lub łazience. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, czym wyczyścić srebro, by lśniło jak nowe.

Niemal każda kobieta, która kocha biżuterię, ma w swojej kolekcji coś srebrnego. Niestety metal ten, nawet mimo dbania i delikatnego traktowania, często traci swój dawny blask i czernieje. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać colę w bardziej zdrowy sposób, niż poprzez wypicie, to te myki są właśnie dla ciebie

Dlaczego srebro czernieje? Naturalne procesy, które się do tego przyczyniają

Nawet najdroższa srebrna biżuteria po jakimś czasie pokrywa się nieestetycznym, ciemnym nalotem i absolutnie nie świadczy to o słabej jakości metalu. Czernienie jest procesem zupełnie naturalnym i wynika z reakcji chemicznej, jaka powstaje, gdy srebro ma kontakt z innymi substancjami chemicznymi. Dotyczy to nawet powietrza, a dokładniej znajdujących się w nim związków siarki. Na matowienie i ciemnienie srebra mają również wpływ kosmetyki oraz woda, dlatego warto unikać ich kontaktu — zdejmuj biżuterię za każdym razem, gdy wchodzisz do wanny czy robisz domowe SPA.

Czym wyczyścić srebro, by odzyskało swój dawny blask? Domowy sposób, za który zapłacisz grosze

Mieszanka wykonana z sody oczyszczonej i octu to najpopularniejszy sposób, dzięki któremu szybko i niedrogo pozbędziesz się ciemnego nalotu na ulubionej biżuterii. Przygotuj litr gorącej wody, dodaj do niego łyżeczkę sody oraz łyżeczkę octu i w takim roztworze zanurz biżuterię na co najmniej 15 minut. Po tym czasie wyjmij ją, przepłucz pod bieżącą wodą i przetrzyj miękką ściereczką.

Jak wyczyścić poczerniałe srebro w domu? Wykorzystaj produkt z łazienki

W walce z osadem pomoże ci też pasta do zębów. Wystarczy, że wetrzesz ją w srebro za pomocą bawełnianej szmatki lub szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, a następnie dokładnie opłuczesz i wytrzesz biżuterię.

Czyszczenie srebra colą. Nietypowe zastosowanie popularnego napoju

Niebanalnym, lecz zdecydowanie skutecznym sposobem jest też wykorzystanie coli. Przelej napój do szklanki i umieść w nim biżuterię. Po kilku godzinach wyjmij ją, przemyj czystą wodą i osusz. 

Więcej o: