To pewne! Będą zmiany w legitymacji emeryta od nowego roku. Wyjaśniamy, o co chodzi

Legitymacja emeryta-rencisty to dokument, który uprawnia seniorów do wielu korzystnych zniżek i ulg. Wraz z nowym rokiem nadchodzi zmiana, która dla wielu z nich może okazać się dużym ułatwieniem. Na czym będzie polegać?

Obecna legitymacja emeryta wydawana jest jedynie w postaci plastikowej karty. Miłośnicy nowoczesnych, technologicznych rozwiązań, którzy na co dzień korzystają z telefonów, na pewno ucieszą się na nadchodzącą zmianę. Wraz z nowym rokiem będzie dostępna także w formie elektronicznej.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty. Od kiedy będzie dostępna?

Zgodnie z rozporządzeniem od 1 stycznia 2023 legitymacje emeryta-rencisty (mLegitymacje) będzie można otrzymać także w formie elektronicznej. Jej posiadanie nie będzie obowiązkowe, a dokumenty w formie plastikowej zachowają swoją ważność i nie trzeba ich wymieniać. Dopcja ma być jedynie ułatwieniem dla osób, które preferują elektroniczne rozwiązania.

Jak otrzymać legitymację emeryta? 

Legitymację emeryta-rencisty otrzymują osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. W większości przypadków Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydaje je z urzędu. Jeśli jednak tak się nie stanie, legitymacja została zniszczona, lub zgubiona, należy złożyć wniosek wraz z oświadczeniem o utracie/zniszczeniu i wyjaśnieniem, osobiście, przez pełnomocnika lub za pośrednictwem poczty. Legitymacja podlega wymianie w razie zmiany danych osobowych.

Osoby, które będą chciały skorzystać z legitymacji elektronicznej (mLegitymacji), będą mogły to zrobić po jej wydaniu przez ZUS. Wydanie następuje przez udostępnienie danych umożliwiające ich pobranie w ramach usługi pozwalającej na obsługę mLegitymacji przy użyciu aplikacji mobilnej. Aby z niej skorzystać, należy dodać ją do wirtualnego portfela w aplikacji mObywatel.

Do czego uprawnia legitymacja emeryta-rencisty ZUS?

Posiadacze legitymacji mogą liczyć na szereg zniżek i benefitów, m.in.:

  • zniżki na leki w niektórych aptekach,
  • zwolnieni są z części opłat ponoszonych przy rehabilitacji i wypoczynku, np. w ośrodkach uzdrowiskowych,
  • zniżki i ulgi w placówkach kultury,
  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską.
Więcej o: