Wsyp do pralki łyżeczkę tej przyprawy. To niezawodny sposób na zachowanie koloru ubrań

Choć używamy go zazwyczaj do doprawiania potraw, pieprz ma też wiele innych zastosowań. Śmiało możemy wykorzystać go także w praniu. Ten genialny trik sprawi, że zapomnisz o uciążliwym problemie, jakim jest blaknięcie kolorowych ubrań.

Jeśli zmagasz się z blaknięciem kolorów na ubraniach, warto skorzystać z nietypowego triku z pieprzem. Z jego pomocą zapomnicie o problemie, a ponadto uchronicie ubrania przed farbowaniem. Jest banalnie prosty i niedrogi.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Jak prać ubrania, by się nie niszczyły? Zastosuj niebanalny trik

Pranie to nieodłączny element naszej codzienności. Mimo że dziś większość pracy wykonują za nas urządzenia, nie powinniśmy ograniczać się jedynie do wrzucenia ubrań, ręczników czy pościeli do bębna pralki. Wcześniej należy posegregować je ze względu na rodzaj, kolor i gatunek tkaniny, w przeciwnym wypadku możemy ją zniszczyć lub zafarbować. Jeśli zależy nam, aby nasze ubrania długo utrzymywały intensywny kolor, warto zastosować pewien niebanalny trik.

Nietypowy sposób na ochronę koloru tkanin. Wsyp do bębna pralki łyżeczkę tej przyprawy

Jeśli twoje kolorowe ubrania płowieją lub farbują, możesz temu zapobiec w łatwy i tani sposób. Z pomocą przyjdzie ci zwykły, zmielony pieprz. Wystarczy, że łyżeczkę przyprawy wsypiesz bezpośrednio do bębna pralki i nastawisz pranie. Szorstkość pieprzu sprawi, że połączy się on ze środkiem piorącym i zbierze jego nadmiar z ubrań. To właśnie jego długotrwały kontakt z materiałem sprawia, że ten traci kolor. Po wyjęciu prania dobrze je wytrzep, aby pozbyć się pozostałości przyprawy.

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy pierzemy kolorowe ubrania i nie chcemy, aby płowiały?

Te proste zasady pomogą ci uchronić kolor przed blaknięciem.

  • Zawsze czytaj metki i stosuj się do zaleceń producenta.
  • Segreguj ubrania ze względu na rodzaj i kolor, a do ich prania stosuj przeznaczone do tego typu materiałów naturalne detergenty. Im delikatniejsze, tym mniej będą niszczyć tkaninę.
  • Przed praniem wywracaj ubrania na lewą stronę.
  • Unikaj prania w wysokich temperaturach i suszenia na słońcu.
Więcej o: