Dla tych seniorów przewidziana jest dożywotnio podwójna emerytura. Potrzebne dwa wnioski

Seniorzy mają możliwość pobierania podwójnej emerytury, jeśli spełnią odpowiednie warunki. Istnieją trzy takie przypadki, a w każdym z nich konieczne jest złożenie aż dwóch wniosków w dwóch różnych urzędach.

Nie można pobierać dwóch równoległych emerytur z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to nie zgodne z prawem, ale nie oznacza, że drugiej emerytury nie może wypłacić inny urząd. Istnieją trzy możliwości, aby dwa świadczenia wpływały na konto emerytów. Wystarczy, że złożą dwa wnioski.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS. Dwa wnioski to nie wszystko

O ile najważniejszym warunkiem pobierania podwójnej emerytury, jest złożenie dwóch wniosków w odpowiednich miejscach, o tyle należy pamiętać, że liczy się też wiek emerytalny i okres opłacania składek. Tak jest w przypadku seniorów, którzy ubiegają się o drugą emeryturę z KRUS. Jest to możliwe wyłącznie, gdy wnioskodawca urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz w okresie swojej aktywności zawodowej podlegał zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu. Dodatkowo niezależnie od płci, składki KRUS musiały być opłacane przez okres minimum 25. lat.

Podwójna emerytura dla służb mundurowych, ale na nowych zasadach

Do niedawna mówiło się o podwójnej emeryturze dla służb mundurowych. Mieli oni bowiem prawo zarówno do emerytury cywilnej, jak i emerytury właśnie mundurowej, z racji wykonywania ważnej funkcji społecznej. Niestety, zasady zmieniły się w 2022 roku i seniorzy muszą wybrać, czy bardziej opłaca im się emerytura wypłacana przez ZUS, czy emerytura wypłacana przez ZER MSWiA. Co innego, w przypadku mundurowych, którzy podjęli służbę po 1999 roku. Im przysługują dwie emerytury, o ile złożą dwa wnioski, a każdy z nich w innym urzędzie. Równoległe świadczenia będą wypłacane dożywotnio.

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą

Jeśli senior jest uprawniony do emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale przez znaczną długość życia przebywał i pracował legalnie poza granicami kraju, ma prawo do dwóch emerytur. O pierwszą musi ubiegać się w ZUS po ukończeniu wieku emerytalnego, który aktualnie wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65, w przypadku mężczyzn. Drugą emeryturę może pobierać, wnioskując w kraju, w którym pracował. Musi jednak pamiętać, że wiek emerytalny w zależności od kraju może się różnić.

Więcej o: