Do kiedy wniosek o dodatek węglowy? Termin upływa już niedługo

Dodatek węglowy na zakup węgla to odpowiedź ze strony rządu na rosnące ceny prądu, gazu i przede wszystkim zapotrzebowania na węgiel. Kwotę 3 tysięcy złotych można otrzymać po złożeniu dokumentów do gminy i spełnieniu określonych warunków. Do kiedy wniosek o dodatek węglowy może być składany?

Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł to świadczenie jednorazowe. Przysługiwał będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. 

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński: "Tani węgiel będzie pomieszany z drogim". Co ma na myśli prezes?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy wniosek o dodatek węglowy. Datę warto zapamiętać 

Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Jeżeli chcemy otrzymać jednorazową dopłatę, musimy się zmieści w podanym w ustawie o dodatku węglowy terminie.  

Na stronie gov.pl możemy znaleźć informację, że wniosek o dodatek węglowy można składać do 30 listopada 2022 roku. Jest to ostateczny termin i po tej dacie dokumenty nie będą przyjmowane już przez urzędy gmin. Kiedy otrzymamy pieniądze? Termin został wydłużony z 30 dni na 60. Oznacza to, że 3000 zł otrzymamy w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.

Dodatek węglowy — jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie? 

Warunkiem otrzymania dodatku do węgla jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 11 sierpnia 2022 r. Jeśli po tym terminie dokonano korekty deklaracji CEEB i zmieniono główne źródło ogrzewania (np. z kotła gazowego na węglowy), to wtedy dodatek nie zostanie przyznany.  

Dodatek przysługuje zgodnie z zasadą: "jeden adres, jeden dodatek". Oznacza to, że w sytuacji, kiedy pod jednym adresem zamieszkania mieszka więcej niż jedno gospodarstwo domowe, przysługuje tylko jeden dodatek węglowy dla wszystkich gospodarstw domowych mieszkających pod tym adresem. W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.   

Więcej o: