Jak podlewać storczyki jesienią? Pora roku ma znaczenie! 5 zasad, dzięki którym będą bujnie kwitnąć

Najpopularniejszą odmianą storczyków, na którą się decydujemy, są Phalaenopsis. Mimo że są nietrudne w uprawie, ich nawadnianie może sprawiać problemy. Jak podlewać storczyki? Odrobina wyczucia i odpowiednia technika sprawi, że ich kwiaty będą wyjątkowo bujne i okazałe.

Najczęstszą przyczyną, przez którą orchidee żółkną, stają się wiotkie i nie chcą kwitnąć, jest nieodpowiednie podlewanie. Choć nie jest skomplikowane, różni się od tradycyjnego podlewania większości roślin doniczkowych. W przypadku orchidei powinno ono przypominać tropikalne ulewy, przeplatane okresami suszy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak podlewać storczyki? Przygotuj kąpiel wodną

Orchidea Phalaenopsis zdecydowanie lepiej zniesie przesuszenie, niż przelanie, dlatego, zanim weźmiesz się do pracy, sprawdź, czy jej podłoże jest już suche. Jeśli tak, do nawodnienia najlepiej sprawdzi się kąpiel. Rośliny w osłonkach umieść w dużej misce, a następnie obficie podlej, omijając kwiaty i liście, tak by korzenie były zanurzone w wodzie. Odczekaj około 15-30 minut, a następnie wyjmij storczyki, by woda obciekła. Latem kąpiel najlepiej powtarzać co 4 do 7 dni, w okresie jesienno-zimowym okres ten można przedłużyć nawet do dwóch tygodni. Mimo wszystko, cały czas należy obserwować roślinę. W podobny sposób możesz podlewać storczyki także w doniczce, pamiętaj jednak, by po kilkunastu minutach wylać z niej nadmiar wody i pozwolić roślinie obeschnąć.

O czym jeszcze warto wiedzieć? 5 zasad dla pięknych storczyków

Oto pięć głównych zasad dotyczących podlewania storczyka, którymi powinieneś się kierować.

  • Podlewaj storczyka w godzinach porannych.
  • Rób to jedynie wtedy, gdy podłoże całkowicie wyschnie.
  • Nie zalewaj rozety liściowej oraz nie podlewaj samych liści. Roślina toleruje jedynie delikatne zraszanie mgiełką. Jeśli zbytnio ją zamoczyłeś, usuń nadmiar wody miękką ściereczką. 
  • Zawsze używaj wody o temperaturze pokojowej.
  • Pamiętaj, że ten gatunek orchidei lepiej przesuszyć, niż przelać.

Czym najlepiej podlewać storczyki? Rodzaj wody ma znaczenie. Nie korzystaj z kranówki

Dla storczyków nie nadaje się woda prosto z kranu. Zamiast niej sprawdzi się przegotowana woda po odstaniu kilku dni, deszczówka z terenów o niewielkim zanieczyszczeniu powietrza, niegazowana woda mineralna ze sklepów albo woda destylowana. 

Więcej o: