Najczęstszą przyczyną, przez którą orchidee żółkną, stają się wiotkie i nie chcą kwitnąć, jest nieodpowiednie podlewanie. Choć nie jest skomplikowane, różni się od tradycyjnego podlewania większości roślin doniczkowych. W przypadku orchidei powinno ono przypominać tropikalne ulewy, przeplatane okresami suszy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Orchidea Phalaenopsis zdecydowanie lepiej zniesie przesuszenie, niż przelanie, dlatego, zanim weźmiesz się do pracy, sprawdź, czy jej podłoże jest już suche. Jeśli tak, do nawodnienia najlepiej sprawdzi się kąpiel. Rośliny w osłonkach umieść w dużej misce, a następnie obficie podlej, omijając kwiaty i liście, tak by korzenie były zanurzone w wodzie. Odczekaj około 15-30 minut, a następnie wyjmij storczyki, by woda obciekła. Latem kąpiel najlepiej powtarzać co 4 do 7 dni, w okresie jesienno-zimowym okres ten można przedłużyć nawet do dwóch tygodni. Mimo wszystko, cały czas należy obserwować roślinę. W podobny sposób możesz podlewać storczyki także w doniczce, pamiętaj jednak, by po kilkunastu minutach wylać z niej nadmiar wody i pozwolić roślinie obeschnąć.
Oto pięć głównych zasad dotyczących podlewania storczyka, którymi powinieneś się kierować.
Dla storczyków nie nadaje się woda prosto z kranu. Zamiast niej sprawdzi się przegotowana woda po odstaniu kilku dni, deszczówka z terenów o niewielkim zanieczyszczeniu powietrza, niegazowana woda mineralna ze sklepów albo woda destylowana.