Kiedy ostatnio badałaś sobie piersi? "Młodzi ludzie nie myślą o takich sprawach"

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Według danych WHO z 2021 roku ten nowotwór jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Dziennikarka Gazeta.pl Klaudia Kolasa zapytała kobiety w centrum Warszawy o to, czy wykonują profilaktyczne badania i jak często odwiedzają gabinet ginekologa.

Więcej na temat profilaktyki raka piersi przeczytasz na Gazeta.pl.

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Potocznie nazywany jest"różowym październikiem" z powodu różowych wstążek noszonych na znak solidarności z kobietami, które zachorowały na ten nowotwór. W Polsce każdego dnia ponad 50 Polek słyszy tę diagnozę. Dla tych z nas, które jeszcze w tym roku się nie badały, miesiąc świadomości raka piersi może być dobrym pretekstem, żeby umówić się na wizytę do ginekologa. Nasze rozmówczynie podkreśliły w czasie sondy, że profilaktyka ma ogromne znaczenie.

Zobacz wideo Kiedy ostatnio badałaś sobie piersi? "Młodzi ludzie nie myślą o takich sprawach"
Mając inny nowotwór kiedyś w początkowym stadium, wiem, że wystarczy jedna wizyta u lekarza - nie operacja, nie wizyta w szpitalu- żeby tego się pozbyć. Rekomenduję każdej kobiecie, która nawet nie ma żadnych problemów, chodzić na takie badanie i robić je regularnie

- mówiła jedna z nich. 

***

Jedna na osiem – tyle kobiet w którymś momencie życia zachoruje na raka piersi. Co 1,5 godziny nowotwór ten zabija Polkę. To nie dzieje się w próżni. Dotyczy twojej rodziny, koleżanek, ciebie, nas. I choć mamy świadomość, że nasza różowa akcja redakcyjna nie ma szans na milionowe kliki – piszemy o nowotworze piersi, bo uważamy, że to ważne. Zatroszcz się o siebie i swoje zdrowie. Dołącz do nas, zbadaj się.

Zobacz wideo
Więcej o: