Skąd pochodzi twoje nazwisko i co oznacza? Sprawdzisz to w banalny sposób

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięło się wasze nazwisko, co oznacza i ile osób je nosi, możecie to w łatwy sposób sprawdzić. Choć kiedyś dostęp do takich danych był utrudniony, dziś wystarczy dostęp do internetu

Nazwiska pojawiły się dopiero w okolicach XIV wieku i początkowo nosili je tylko przedstawiciele szlachty. Były to przydomki i przezwiska, które rozróżniały ich od innych szlachciców noszących to samo imię. Wśród pozostałej części społeczeństwa zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XVIII, kiedy powstał prawny obowiązek dziedziczenia nazwisk. Dziś pełnią rolę identyfikującą. Jak powstały?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego Małgorzata Socha nie przyjęła nazwiska po mężu?

W jaki sposób nadawano pierwsze nazwiska?

Nauka, która zajmuje się genezą nazwisk oraz imion to antroponimia. Dzięki niej wiemy dokładnie, skąd wzięło się dane nazwisko i kiedy zostało użyte po raz pierwszy. Co ciekawe, źródłem powstania pierwszych nazwisk były najczęściej imiona ojców, braci, mężów oraz popularne nazwy, które dotyczyły konkretnej osoby, czy regionu, z jakiego się wywodziła. Pochodziły od nazwy miejscowości, zawodów, czynności, przedmiotów, zwierząt czy innych cech charakterystycznych.

Skąd wzięło się dane nazwisko? Sprawdzisz to w prosty sposób

Dzięki Instytutowi Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w banalnie prosty i szybki sposób sprawdzisz, skąd wzięło się twoje nazwisko, co może oznaczać oraz ile osób je nosi. Wystarczy, że wejdziesz na stronę nazwiska.ijp.pan.pl i w białym polu z trzema kropkami wpiszesz interesującą cię frazę. Korzystanie ze strony jest bardzo intuicyjne, a dzięki niej możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat swojego nazwiska. 

Ogólne informacje odnośnie nazwisk znajdziesz również na stronie genezanazwisk.pl, natomiast na dane.gov.pl sprawdzisz bazę nazwisk osób żyjących i które z nich są najpopularniejsze (aktualnie pierwsze miejsce zarówno w przypadku pań, jak i panów, zajmuje nazwisko Nowak).

Jak sprawdzić, skąd pochodzi moje nazwisko? Opcji jest kilka

Jeśli zależy ci na dokładnych informacjach, lub chcesz stworzyć rzetelne drzewo genealogiczne, warto udać się do profesjonalnego genealoga lub historyka, który dokładnie prześledzi twoją historię. Miłośnicy tradycyjnych metod mogą udać się do archiwów, czy poszperać w księgach parafialnych i urzędach stanu cywilnego. Nie zapominajmy także o członkach rodziny — dziadkowie mogą być prawdziwą skarbnicą wiedzy, która nakieruje nas na właściwy trop!

Więcej o: