Kwiaty do wazonu na cmentarz - symbolika bukietu i przykłady. Najpiękniejsze kompozycje na Wszystkich Świętych [ZDJĘCIA]

Kwiaty do wazonu na cmentarz pomogą wyrazić pamięć i tęsknotę. Sprawdź, które rośliny warto wykorzystać do cmentarnych bukietów i dlaczego liczba kwiatów powinna być parzysta.

Sztuczne kwiaty do wazonu na cmentarz - ewolucja bukietu

Nagrobny bukiet  przeszedł długą drogę, od  świeżo ściętych kwiatów, które bliscy zmarłego zostawiali po prostu na płycie, po sztuczne kwiaty z plastiku do wazonu na cmentarz. Pod wpływem promieni słonecznych plastik z czasem tracił swój kolor. Wkrótce pojawiła się więc kolejna wersja, która także bazowała na sztucznych kwiatach, ale tym razem z poliestru. Jednakowe kule następnie zastąpiły sztuczne kwiaty, które do złudzenia przypominają prawdziwe rośliny. Jednak pomimo dbałości o szczegóły, sztuczny materiał nadal jest tylko namiastką natury.  

Chryzantemy - jak wyhodować równą kwiecistą kulę na Wszystkich Świętych?Chryzantemy - jak wyhodować równą kwiecistą kulę na Wszystkich Świętych?

Jakie kwiaty do wazonu na cmentarz - lista gatunków 

Wiązanka niektórym kojarzy się z ostatnim pożegnaniem i smutkiem, dlatego część osób na grobach bliskich zostawia bukiety z żywych roślin. Zastanawiasz się, jakie kwiaty do wazonu na cmentarz stworzą ładną i symboliczną pamiątkę? Sprawdź znaczenie poszczególnych gatunków: 

  • Kalia - ten szlachetny kwiat jest symbolem spokoju i równowagi. Delikatny i lekko geometryczny kształt kalii sprawia, że pasuje ona do każdego bukietu. 

Cantedeskia, czyli popularna kalia nie kwitnie? Wiemy, jak dbać o tę roślinę w ogrodzie i doniczceCantedeskia, czyli popularna kalia nie kwitnie? Wiemy, jak dbać o tę roślinę w ogrodzie i doniczce Dariusz Banaszuk/iStock.com

ChryzantemyChryzantemy Fot. Elizabeth Lizzie / Pexels.com

  • Bratek - delikatny symbol przyjaźni i pamięci o tych, którzy odeszli. 

Kiedy i jak sadzić bratki w ogrodzie i na balkonie? Oto kilka trików dzięki, którym ich kwiaty będą piękneKiedy i jak sadzić bratki w ogrodzie i na balkonie? Oto kilka trików dzięki, którym ich kwiaty będą piękne mostafa meraji/Unsplash.com

  • Róża wyraża uczucia bez słów. 

Róże (zdjęcie ilustracyjne)Róże (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

  • Wrzos sprawdzi się zarówno w suchych jak i świeżych bukietach. Roślina zakwita na święta Wszystkich Świętych i symbolizuje umiejętność dochowania tajemnicy. 

wrzoswrzos fot. pixabay

Kwiaty do tego wyjątkowego bukietu mogą też nawiązywać do ulubionych kwiatów zmarłego. Ciekawym i praktycznym pomysłem będzie też krzew zasadzony przy grobie, na przykład róża lub bez. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Ile kwiatów do wazonu na cmentarz - parzysta liczba 

W polskiej tradycji bukietów ilość kwiatów ma bardzo duże znaczenie, na pogrzeb lub podczas wizyty na cmentarzu zostawiamy parzystą ilość kwiatów, która symbolizuje spokój i harmonię. Bukiety z okazji imienin lub urodzin powinny mieć nieparzystą ilość. Ile kwiatów do wazonu na cmentarz? Wszystko zależy od gatunku, im mniejsze kwiaty tym powinno być ich więcej. 

Kwiaty do wazonu na cmentarz - jak uchronić wazon przed zniszczeniem lub kradzieżą 

Okres świąt Wszystkich Świętych to zysk dla złodziei, którzy odsprzedają wiązanki, lampiony oraz wazony jeszcze przed 1 listopada. Jak uchronić bukiety oraz wazony przed kradzieżą? Dobrym rozwiązaniem jest kamienny wazon, który można na stałe przymocować do pomnika, wazon warto też w kilku miejscach podpisać lub wydrążyć na nim inicjały. Bukiet lub wiązanka powinny posiadać osobiste akcenty, które odróżnią je od gotowych, idealnych produktów. 

stroikNowoczesne stroiki na cmentarz 2022 - modne wzory na każdą kieszeń [ZDJĘCIA]

Kwiaty do wazonu na cmentarz - najpiękniejsze kompozycje kwiatowe na Wszystkich Świętych

Oto kilka inspiracji na kompozycje kwiatowe do wazonu na cmentarz:

 
 
 
 
 

Zobacz też: Cmentarz dla zwierząt i jego idea. Cmentarze w dużych polskich miastach

Więcej o: