14. emerytura będzie świadczeniem stałym? Kaczyński na spotkaniu w Pabianicach rozwiał wątpliwości

Jarosław Kaczyński w niedzielę 16 października odwiedził Pabianice. Na spotkaniu z mieszkańcami poruszył kwestie tj. emerytura stażowa, ale też 14. emerytura. Zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS, partia będzie dążyła do tego, aby świadczenie zostało wprowadzone na stałe.

W tym roku do 14. emerytura trafiła na konta około 9 mln seniorów. W odróżnieniu od trzynastej emerytury, pieniędzy nie otrzymali wszyscy najstarsi obywatele, a jedynie ci spełniający odpowiednie kryteria. Niewykluczone jednak, że dodatkowy zastrzyk gotówki będzie wpływał na konta tej grupy co roku, na co wskazują zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

14. emerytura tylko dla wybranych. Do kogo trafią pieniądze? 

Czternastki, choć początkowo miały być wsparciem jednorazowym, to w 2022 roku ponownie zasiliły konta części emerytów. Mianowicie dodatek otrzymali seniorzy, którzy do dnia 24 sierpnia 2022 roku nabyli prawo do świadczenia, a jego wysokość nie przekroczyła 2900 zł brutto. Wówczas mogli liczyć na kwotę w wysokości 1217,98 zł netto, czyli tyle, ile wynosi aktualnie obowiązująca minimalna emerytura. W przypadku pozostałych została zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Wniosek nie był konieczny, ponieważ pieniądze wypłacono wraz z comiesięcznym świadczeniem. 

Czy 14. emerytura będzie na stałe? Słowa Kaczyńskiego mogą ucieszyć wielu seniorów

W niedzielę 16 października prezes PiS spotkał się z mieszkańcami Pabianic. Poruszył podczas niego kwestię dodatków stworzonych z myślą o najstarszych obywatelach. - Pomagamy wszędzie, gdzie możemy i chcę jasno powiedzieć, że będziemy pomagać, adresując pomoc tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne (...) I tutaj jeszcze raz wspomnę o emerytach. - powiedział. Padła również deklaracja dotycząca wypłaty czternastek. - Pytano mnie, czy będzie czternastka. Trzynastka już od dawna jest stałym świadczeniem, a czternastka będzie stałym świadczeniem i zrobimy wszystko. Szukamy pomimo tych ogromnych kłopotów i wysokiej ceny pieniądza wszystkich zasobów, żeby naprawdę wesprzeć emerytów bardzo poważnie. 

Więcej o: