Jak wygląda nagrobek Królowej Elżbiety? Windsorowie wybrali klasykę, zamiast przepychu

Śmierć Królowej Elżbiety II poruszyła cały świat. Skończyła się pewna epoka, a monarchini panująca ponad 70 lat udała się w ostatnią podróż. Pogrzeb był transmitowany w telewizji i internecie, a odbył się 19 września 2022 roku. Jaki nagrobek wybrano dla Królowej?

Panująca od ponad 70 lat Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r. Pomimo tego, że spodziewano się, że kiedyś to w końcu nastąpi, świat ogarnął smutek i zaduma. Zdaniem wielu, skończyła się pewna epoka. Pożegnanie monarchini miało miejsce 19 września 2022 roku. Wiele osób zastanawiało się, jak seniorka rodu Windsorów zostanie pochowana. Rodzina zadecydowała o skromnym pochówku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Elżbieta II nie chciała zasiąść na Żelaznym Tronie. Miała swoje powody

Pogrzeb Królowej Elżbiety II: ciekawostki. O jakich tradycjach pamiętano?

Pierwszą, najważniejszą zasadą, która była poniekąd fundamentem okoliczności pogrzebowych, była tzw. operacja "London Bridge", która dyktowała wytyczne dotyczące postępowania w razie śmierci Królowej. Ciekawostką jest, że podczas pogrzebu Królowej, jej ukochane psy rasy corgi, Muick i Sandy, zostały wyprowadzone na spacer. Odstępstwem od panujących do tej pory zasad było to, że podczas uroczystości pogrzebowych, Księżniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej włożyła mundur. Dlaczego tak się stało? Księżniczka Anna jako pierwsza kobieta w historii uczestniczyła w ceremonii tzw. czuwania książąt w katedrze Świętego Idziego w Edynburgu. Do tej pory, w tej formie oddania szacunku zmarłym władcom mogli brać udział wyłącznie mężczyźni. Tradycjami, które nie wszystkich zaskoczą było to, że Królewska trumna przykryta była okazałym, zdobnym całunem, na którym leżała korona.

Pomnik Królowej Elżbiety II nie należy do wystawnych. Dwór opublikował zdjęcie

Na oficjalnym, instagramowym profilu pałacu Buckingham opublikowano zdjęcie nagrobku, w którym pochowano trumnę z Królową. Jak się okazuje, pomnik wcale nie jest wystawny. To płaska płyta nagrobna, na której wypisano daty urodzin i śmierci, kolejno: ojca i matki Królowej Elżbiety II, a także jej męża. Kryptę, w której spoczywają członkowie rodziny królewskiej ozdabiają kwiaty i elegancki dywan na schodach. 

 
Więcej o: