Czym wyczyścić pomnik, aby go nie zniszczyć? Wiele osób popełnia ten błąd sprzątając nagrobki

Czym wyczyścić pomnik z lastryko, a czym z marmuru? Wraz z nadchodzącym Świętem Zmarłych kierujemy się na cmentarze, by zadbać o nagrobki naszych bliskich. Sprawdź, jak je pielęgnować, by nie uległy zniszczeniu. Wiele osób używa nieodpowiednich środków.

Jak wyczyścić pomniki, by nie uległy zniszczeniu? W dużej mierze zależy to od materiału, z jakiego zostały wykonane. Nie w każdym przypadku sprawdzą się te same sposoby. Podpowiadamy, jak to robić, by pozbyć się nieestetycznych plam i zabrudzeń. 

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym wyczyścić pomnik z kamienia? W przypadku granitu, postaw na delikatne środki

Choć granit to jeden z najtrwalszych materiałów, nieodpowiedni sposób czyszczenia może sprawić, że pojawią się na nim nieestetyczne plamy. Najlepiej myć go ciepłą, czystą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub płynu do zmiękczania tkanin. Odrobina octu rozcieńczonego w wodzie nada mu połysku. Używaj tylko miękkich gąbek lub ściereczek. Zawsze wybieraj środki o delikatnym działaniu, absolutnie nie żrące, czy tłuste. Płyty z granitu nie pastujemy.

Czym wyczyścić pomnik z lastryko? Po myciu nie zapomnij o natłuszczeniu

Materiałem, którego najczęściej używamy do produkcji nagrobków, jest lastryko. Posiada jednak jedną, olbrzymią wadę — bardzo wchłania wodę, przez co powstają na nim nieestetyczne zanieczyszczenia i plamy. W trakcie mycia zadbaj o regularne wycieranie. Używaj ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń, a w przypadku trudnych do usunięcia plam, możesz sięgnąć po sodę oczyszczoną. Po umyciu nagrobka nie zapomnij go natłuścić. Możesz użyć do tego specjalnej pasty na bazie silikonu lob oleju jadalnego. Ważne, aby przed pastowaniem, płyta była dokładnie umyta i wytarta. 

Jak wyczyścić pomnik z marmuru? Nie używaj do tego octu

Do czyszczenia pomnika z marmuru najlepiej sprawdzą się: ściereczka, ciepła woda i delikatny detergent, np. płyn do mycia naczyń. W przypadku rdzy użyj pasty z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Chociaż wiele osób myśli, że to najlepsze rozwiązanie, pod żadnym pozorem nie korzystaj z octu i kwasku cytrynowego, gdyż mogą zmatowić płytę. Dokładnie wycieraj powierzchnię z pomocą ściereczki, by nigdzie nie została woda. Pamiętaj, że marmur, pod wpływem wody i temperatury, ulega erozji, dlatego nawet jeśli o niego zadbasz, za dziesięć lat może nadawać się jedynie do wymiany.

Więcej o: