Stare jeansy Levi's sprzedane za ponad 400 tysięcy złotych! Z rasistowskim napisem

Para jeansów Levi's z 1880 roku z rasistowskim napisem, została właśnie wylicytowana na aukcji Durango Vintage Festivus, w małym miasteczku niedaleko Nowego Meksyku, za ponad 87,4 tys. dolarów, czyli około 430 tys. złotych.

Nabywcy to 23- letnia Kyle Hautner i Zip Stevenson weteran marketu vintage, którzy znani są na rynku i specjalizują się w wyszukiwaniu i sprzedaży starej odzieży denimowej.

Nie planowaliśmy kupować jeansów razem, dopóki nie rozpoczęła się aukcja, co jest trochę szalone, patrząc wstecz.

- tak wspólny zakup Stevenson skomentował dla CNN.

Wylicytowana kwota, to jedna z najwyższych odnotowanych do tej pory za parę spodni.

Spodnie są niezwykłe również ze względu na rasistowską adnotację znajdującą się na metce: "The only kind made by White Labor" , co ma poświadczyć, że jeansy zostały uszyte jedynie przez białych pracowników. Ten rasistowski napis używany był przez firmę Levi’s w czasie, kiedy wytwarzaniem ubrań w Stanach Zjednoczonych zajmowali się głównie chińscy imigranci.

 

Metki z takim napisem po wewnętrznej stronie spodni pojawiły się na produktach Levi’s po uchwaleniu ksenofobicznej i antychińskiej ustawy o wykluczeniu (Chinese Exclusion Act.) w 1882 r., która zabraniała chińskim robotnikom wjazdu do USA przez 10 lat.

Ustawa obowiązywała do 1943 roku. Właściciele firmy uważali, że taka informacja na jeansach sprawi, że będą się lepiej sprzedawać, ponieważ większość obywateli USA popierała ustawę.

 

Według kupujących ponad stuletnie jeansy z pewnością nadają się do noszenia.

Podobnych par na świecie jest tylko kilka, ze względu na stan trzymane są w muzeum i nie nadają się do noszenia.

Jestem w stanie wyobrazić sobie jak Johnny Depp albo Jason Momoa wkłada je i nosi.

- mówi Stevenson.

Spodnie pokryte są plamami z wosku ze świec, które używane były przez poszukiwaczy złota w wąskich tunelach kopalni. Materiał jest podziurawiony i pozdzierany.

 

Stevenson prowadzi sklep w Los Angeles, w którym między innymi zajmuje się naprawą jeansowych ubrań. Sklep prowadzi już od prawie 3 dekad, ale jak twierdzi, nigdy nie natknął się na podobną parę.

Stevenson pierwszy raz usłyszał o jeansach około 5 lat wcześniej, chwile po tym jak zostały odnalezione przez Michaela Harrisa, który przez 5 lat przeszukał około 50 opuszczonych kopalni i jak twierdzi:

Nigdy nie natrafiłem na parę w równie świetnym stanie, równie dobrej jakości.

Kyle Haunter pokryła 90% kwoty podczas gdy Stevenson opłacił pozostałe 10%.

Co nabywcy planują zrobić z kupionymi za krocie spodniami?

Rozważamy sprzedanie ich bardzo zainteresowanemu prywatnemu nabywcy.

Na ten moment spodnie przechowywane są w zabezpieczonym sejfie w Los Angeles, a po wcześniejszym zapisaniu się, udostępniane do wglądu dla zainteresowanych.

Więcej o: