Jak wyczyścić kratkę z okapu? Odrobina tego produktu usunie tłuszcz w okamgnieniu!

Czyszczenie kratki z okapu bywa żmudnym i czasochłonnym zajęciem, zwłaszcza gdy nie robimy tego regularnie. Nagromadzony tłuszcz i kurz to trudne do usunięcia zabrudzenia, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone sposoby. Jak wyczyścić kratkę z okapu? Z pomocą przyjdą produkty z kuchni.

Okap pochłania parę, dym i zapach unoszący się z garnków i patelni. Pomaga nam zachować odpowiednią wilgotność powietrza w kuchni oraz sprawia, że nie unosi się w niej woń smażonych potraw. Niestety, pryskający tłuszcz oblepia kratkę, przez co szybko staje się lepka i nieestetyczna. Jak pozbyć się zabrudzeń w szybki i niedrogi sposób?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut? Proste triki z użyciem produktów z kuchni

Z tłustymi zabrudzeniami doskonale poradzi sobie płyn do mycia naczyń. Do miski z wodą wlej pół szklanki płynu, a następnie przez 15 minut mocz w niej kratkę z okapu. Po tym czasie wyszoruj ją ostrą gąbką lub szczotką, a na końcu przetrzyj suchą szmatką. Pomocny może okazać się także ocetrozcieńcz go z wodą w proporcjach 2:1 i przelej do spryskiwacza. Następnie obficie spryskaj kratkę i pozostaw na 15 minut. Ostatnim krokiem jest opłukanie jej pod bieżącą wodą i osuszenie ręcznikiem.

Jak wyczyścić okap z tłuszczu domowym sposobem? Wystarczy odrobina tego produktu

Rewelacyjnym sposobem na wyczyszczenie filtra z okapu jest wykorzystanie oliwy z oliwek. W tym celu:

  • Najpierw równomiernie nanieś ją na całą powierzchnię.
  • Namocz ściereczkę z mikrofibry w ciepłej wodzie i rozłóż ją na kratce.
  • Pozostaw na 10 minut, aż wchłonie tłuszcz.
  • Zdejmij ściereczkę, a na koniec przetrzyj filtr gąbką i wysusz z pomocą ręcznika papierowego.

Niezawodny sposób na czysty okap. Umyj go w zmywarce

Jeśli nie jesteś miłośniczką ręcznego mycia, z pewnością ucieszy cię fakt, że sporo kratek z okapu może spokojnie umyć w zmywarce. Aby mieć pewność, że także twoja się do tego nadaje, zapoznaj się z wytycznymi od producenta. Gdy nie znajdziesz w nich przeciwwskazań, włóż kratkę do najniższej szuflady i uruchom urządzenie. Dla lepszego efektu możesz wcześniej namoczyć ją w wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli nie masz zmywarki, do miski z ciepłą wodą wrzuć samą tabletkę i umyj w niej kratkę za pomocą gąbki.

Więcej o: