Jak przygotować ogród na zimę? Cztery niezbędne czynności, aby znów zachwycił cię wiosną

Jesień nie oznacza odpoczynku od dbania o ogród. Jeśli go odpowiednio nie przygotujesz do zimy, wiosną czeka cię nieprzyjemne rozczarowanie. Zamiast pięknej zieleni możesz zastać chwasty i zaschnięte pędy. Co zrobić w ogrodzie przed zimą?

Już niedługo flora pogrąży się w zimowym śnie. Trzeba ją jednak dobrze przygotować, żeby wiosną znów cieszyć się bujną roślinnością. Jesień to nie pora na odpoczynek dla ogrodników. Chociaż pogoda bywa wtedy kapryśna, a dni są krótsze, należy sięgnąć po narzędzia i zabrać się do pracy. Podpowiadamy, jak przygotować ogród na zimę.  

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowanie ogrodu do zimy. O tych pracach należy pamiętać 

Jesienne porządki należy wykonywać nie tylko w domu, ale też w naszych ogrodach. Grunt pod drzewkami owocowymi w sadzie powinien być wygrabiony, a z grządek i rabatek muszą zniknąć wszelkie resztki roślinne. W przeciwnym razie staną się one miejscami namnażania grzybów i bakterii.

Przed nadejściem zimy należy też zadbać o kondycję roślin. Konieczne będzie zastosowanie specjalnych nawozów jesiennych. Można sięgnąć po obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne. Dzięki temu rośliny dobrze zniosą mróz i opady śniegu, a wiosną rozpoczną wegetację w lepszej kondycji. Pamiętaj także o regularnym podlewaniu ogrodu. Zwłaszcza jeśli jesienią były niewielkie opady.  

Weronika Rosati Rosati wywołała poruszenie białą suknią. "Widać, że nikt nie załapał"

Co zrobić w ogrodzie przed zimą? Pamiętaj o przygotowaniu trawnika 

Przed zimą należy także zadbać o trawnik. Jesień to czas na regularne grabienie i usuwanie z murawy opadłych liści i innych organicznych części. Jeśli pozostawisz je pod śniegiem, grozi to uszkodzeniem trawnika. Gnijące resztki mogą bowiem przyczynić się do powstawania pleśni śniegowej. Grabiąc trawnik pozbywamy się również filcu powstałego w okresie wegetacyjnym. Ostatnie koszenie trawy należy wykonać już pod koniec października. Możesz także zastosować nawóz potasowy, który zwiększy odporność murawy na mróz i śnieg.

Więcej o: