Nosiła brodę przez dwa miesiące. Chciała pokazać z czym zmaga się co piąta kobieta

Anette cierpi na PCOS, zespół policystycznych jajników. Zapuściła na dwa miesiące brodę, by pokazać z czym zmagają się kobiety z tym problemem. Na tę przypadłość cierpi 20 proc. kobiet.

Nosiła brodę, bo społeczeństwo wciąż trzeba edukować

Anette ma dopiero 19 lat. Jej wygląd zmieniła choroba – zespół policystycznych jajników. To choroba, która dotyka nawet co piątką kobietę. Jest to zaburzenie hormonalne, które prowadzi do różnych powikłań. Zdarzają się nieregularne, bardzo obfite miesiączki, choroba sprzyja tyciu, problemom z zajściem w ciążę czy problemom skórnym. Pojawia się także nadmierne owłosienie, szczególnie na twarzy.

Na ten problem postanowiła zwrócić uwagę właśnie Anette. Przez dwa miesiące zapuszczała brodę. Zgoliła zarost po tym czasie, wszystko dokładnie dokumentując w mediach społecznościowych. - Internetowe trolle trzeba edukować - uważa. Chciała nie tylko edukować społeczeństwo, lecz także pomóc organizacji charytatywnej zajmującej się tym problem.  

Zobacz wideo Torbiele jajników: operacja konieczna? To zależy od rodzaju zmiany

Anette zauważyła objawy w wieku 14 lat

U dziewczyny choroba szybko dała o sobie znać. Już w wieku 14 lat tiktokerka zauważyła pierwsze symptomy. Diagnozę jednak postawiono dopiero pięć lat później! W tym czasie Anette walczyła z trądzikiem, przybierała na wadze, goliła coraz gęstszy zarost. Miała także obfite, nieregularne miesiączki oraz wahania nastroju.

W wieku 19 lat usłyszała, że nie będzie mogła zajść w ciążę. Gdy w końcu usłyszała diagnozę, doszła do wniosku, że trzeba zmienić społeczne myślenie o tym zaburzeniu. Ono jest, dotyczy tak wielu kobiet.

Gdy zgoliła brodę na żywo w mediach społecznościowych, oglądało ją 17 tysięcy osób. Zebrane wówczas pieniądze przekazała na działalność organizacji podnoszącej świadomość na temat PSOC.

Otrzymałam setki wiadomości od kobiet, ale także od mężczyzn, którzy chcą wspierać swoje partnerki

– wyznała Anette.

Więcej o: