Jak dbać o paprotkę? W okresie jesienno-zimowym rośliny często usychają. Zobacz, co może być przyczyną

Jak dbać o paprotkę w domu? Paprotka to roślina ciesząca się ostatnio dużym zainteresowaniem. Jest dekoracyjna i mało wymagająca, a co najważniejsze jest rośliną oczyszczającą powietrze. Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo ją uprawiać.

Jak pielęgnować paprotkę w domowych warunkach?

Jak pielęgnować paprotkę? W artykule znajdziecie kilka przydatnych informacji. Warto wiedzieć, że paprotki to ten gatunek roślin, obok którego nie da się przejść obojętnie. Co więcej, moda na te kwiaty wróciła ze zdwojoną siłą. Jeszcze kilkanaście lat temu były one typową dekoracją parapetu w szkołach, przedszkolach czy biurach. Nie ma w tym nic dziwnego, paprotka jest nie tylko bardzo ładna, ale także posiada mnóstwo praktycznych właściwości. Jedną z nich jest oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji. Dlatego warto ją mieć w swoim domu.

Jak dbać o paprotki?Jak dbać o paprotki? Mian Condro / Getty Images/iStockphoto

Paprocie - jak dbać o nie właściwie?

Jak dbać o paprocie, aby były z nami na długo? Spieszymy z odpowiedzią. Kluczową sprawą w przypadku pielęgnacji domowych roślin jest dostosowanie warunków w taki sposób, aby były one maksymalnie zbliżone do naturalnych. W przypadku paprotki powinniśmy postawić na umiarkowanie nasłonecznione stanowisko. Nadmierna ilość słońca może spalić liście kwiatów. Paprocie dobrze wzrastają w temperaturze pokojowej (19-22 stopnie Celsjusza).

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Paprotka - jaką glebę wybrać?

Podłoże powinno być żyzne, kwaśne oraz przepuszczalne. Bardzo ważne jest to, aby zadbać także o odpowiedni drenaż. W doniczce umieszczamy najpierw warstwę kamyczków lub keramzytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu roślina będzie zabezpieczona przed nadmiarem wody.

paproćpaproć panida wijitpanya/istockphoto.com

Jak często podlewać paprotkę?

Jak często podlewać paprotkę, aby cieszyć się jej regularnym wzrostem? Wszystko jest uwarunkowane od pory roku. Zimą wystarczy podlewać roślinę raz w tygodniu. Z kolei latem należy powtarzać tę czynność 2-3 razy w tygodniu.

Jak podlewać paprotkę? Czy należy ją zraszać?

Jak podlewać paprotkę, aby nie zwiędła? Po pierwsze, paprotki nie lubią nadmiernej ilości wody. Dlatego też są one wspaniałymi kwiatami dla zapominalskich. Do podlewania warto używać przefiltrowanej wody, która jest wolna od kamienia. Latem warto dodatkowo zraszać roślinę. Musimy mieć na uwadze, aby ziemia nie była nadmiernie mokra, tylko wilgotna.

paprocie w domupaprocie w domu Nataliia Chubakova/iStock.com

Co z nawożeniem?

Paprotki to rośliny, które można dość często nawozić. Musimy jednak wykonywać tę czynność w okresie wiosenno-letnim. Warto wybierać naturalne nawozy, które przyspieszą wzrost i rozwój rośliny. Nawozić należy co około dwa tygodnie. Jeśli chodzi o domowe sposoby na piękne rośliny, to w przypadku paproci zalecane jest dodawanie do podłoża fusów z herbaty lub podlewanie kwiatów herbatą zamiast wody. 

Paprotka usycha - co robić?

W okresie jesienno-zimowym często zdarza się, że rośliny usychają. Przyczyną może być zbyt wysoka temperatura, suche powietrze lub nieodpowiednie stanowisko (zbyt bliska odległość od kaloryfera lub przeciągów). W takich sytuacjach warto rozważyć przestawienie donicy. Inną kwestią jest zbyt obfite podlewanie rośliny. W okresie jesienno-zimowym ograniczmy podlewanie do minimum. 

Paprotki to wspaniałe rośliny, które są dobrym wyborem dla początkujących ogrodników. Nie tylko ozdobią nasz dom czy mieszkanie, ale i nabierzemy dzięki nim doświadczenia w pielęgnacji kwiatów, a przy okazji zadbamy o czyste powietrze w pomieszczeniach.

Zobacz też: Peperomia- sprawdź, jak pielęgnować zielone "Krople Deszczu"

Więcej o: