Ulgi dla seniorów 2022. Nie każdy o nich wie, a można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy

Jakie ulgi i zniżki dla seniorów obowiązują w 2022 roku? Zebraliśmy kilka najważniejszych, dzięki którym można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Seniorzy, choć często nie zdają sobie z tego sprawy, to mają kilka opcji, aby skorzystać z dodatkowych ulg i zniżek. W wielu przypadkach nie trzeba spełniać żadnego kryterium, poza osiągnięciem odpowiedniego wieku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Marcelina Zawadzka Marcelina Zawadzka w modnej kurtce za 900 zł. "Po prostu cudnie!"

Zniżki dla emerytów z Ogólnopolską Kartą Seniora. Ich wysokość może się różnić

Dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora stowarzyszenia MANKO, każda osoba po 60. roku życia może otrzymać dodatkowe zniżki w 3000 punktów w całej Polsce. W zależności od placówki, czy jest to np. kino, teatr, uzdrowisko czy sanatorium, można otrzymać od 5 do 20 procent zniżki. 

Ulgi dla seniorów na PKP. Można z nich skorzystać na dwa sposoby 

Korzystając z tzw. biletu seniora, potrzebny będzie jedynie dokument tożsamości. Z 30-procentowej zniżki może skorzystać każda osoba po 60. roku życia. Do wyboru jest jeszcze 37-procentowa ulga ustawowa. Przysługuje ona na przejazdy w 2. klasie wszystkimi kategoriami pociągów "PKP Intercity" S.A. w komunikacji krajowej. Można z niej skorzystać dwa razy w roku na postawie zaświadczenia wydanego np. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz po okazaniu dokumentu tożsamości.

Jarosław Kaczyński Emerytury stażowe 2023 wejdą w życie? Kaczyński: To sprawa trudna

Zwolnienie za abonament RTV 2022. Których seniorów obejmuje? 

W 2022 roku zwolnienie z opłat za abonament RTV przysługuje dwóm grupom seniorów: 

  • po 60. roku życia z ustalonym prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku uprzednim (2840,78 zł brutto),
  • po ukończeniu 75 lat niezależnie od wysokości dochodów. 
Więcej o: