Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwszym pomysłodawcom wprowadzenia zmiany czasu na letni oraz zimowy był Benjamin Franklin. Jednym z jego argumentów było wprowadzenie możliwości oszczędzania zasobów sztucznego oświetlenia. Konkretna data, kiedy następuje zmiana z czasu zimowego na letni i odwrotnie nie jest jednolita i stała. Warto jednak zapamiętać, że jest to ostatni weekend marca oraz października.
Zmiana czasu na zimowy w teorii wydłuża nasz sen o godzinę i dla wielu jest to powód do zadowolenia. Dni stają się coraz krótsze oraz zimniejsze, a cykliczna zmiana czasu nastąpi już niedługo, bo w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2022 roku. Należy przestawić czas z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Data co roku jest zmienna, lecz zawsze następuje to w ostatni weekend października, z soboty na niedzielę.
Wiele osób zastanawia się, czy przesunięcie zegarków będzie miało miejsce również w 2023 roku. Odpowiedź brzmi, że jest to pewne. W 2019 roku odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Chodziło o zniesienie zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa miała zacząć obowiązywać od marca 2021 roku. Prace nad zmianami zostały jednak zawieszone, m.in. z powodu pandemii COVID-19. Według Komisji Europejskiej członkowie Unii Europejskiej w dalszym ciągu powinni kontynuować obecne regulacje czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 następnych lat. Chodzi tu o przedział lat 2022-2026. Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie obowiązujące w Polsce i regulujące zmian czasu do października 2026 roku.