Kiedy przestawiamy zegarki? To ostatnia zmiana czasu na zimowy? Wydano rozporządzenie

Zastanawiasz się, kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022 już niedługo. Warto pamiętać o tej dacie i nie być zaskoczonym, niezależnie od tego czy jesteś tego zwolennikiem, czy nie. Dowiedz się, czy będzie to po raz ostatni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszym pomysłodawcom wprowadzenia zmiany czasu na letni oraz zimowy był Benjamin Franklin. Jednym z jego argumentów było wprowadzenie możliwości oszczędzania zasobów sztucznego oświetlenia. Konkretna data, kiedy następuje zmiana z czasu zimowego na letni i odwrotnie nie jest jednolita i stała. Warto jednak zapamiętać, że jest to ostatni weekend marca oraz października.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki 2022

Zmiana czasu na zimowy w teorii wydłuża nasz sen o godzinę i dla wielu jest to powód do zadowolenia.  Dni stają się coraz krótsze oraz zimniejsze, a cykliczna zmiana czasu nastąpi już niedługo, bo w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2022 roku. Należy przestawić czas z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Data co roku jest zmienna, lecz zawsze następuje to w ostatni weekend października, z soboty na niedzielę.

Kiedy zmiana czasu na zimowy? 2022 rok to ostatni rok ze zmianami?

Wiele osób zastanawia się, czy przesunięcie zegarków będzie miało miejsce również w 2023 roku. Odpowiedź brzmi, że jest to pewne. W 2019 roku odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Chodziło o zniesienie zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa miała zacząć obowiązywać od marca 2021 roku. Prace nad zmianami zostały jednak zawieszone, m.in. z powodu pandemii COVID-19. Według Komisji Europejskiej członkowie Unii Europejskiej w dalszym ciągu powinni kontynuować obecne regulacje czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 następnych lat. Chodzi tu o przedział lat 2022-2026. Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie obowiązujące w Polsce i regulujące zmian czasu do października 2026 roku.

Więcej o: