Jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć? Te 3 porady sprawią, że posłuży ci latami

Zima zbliża się już dużymi krokami, a to oznacza, że niedługo będziemy wyjmować nasze kurtki puchowe. Przed rozpoczęciem sezonu należy je jednak odpowiednio przygotować. Nie każdy jednak wie, jak to robić prawidłowo. Podpowiadamy, jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć.

Kurtka puchowa to jedno z najpopularniejszych okryć na sezon jesienno-zimowy. Jest ciepła, lekka i pasuje do wszystkiego. Część z nas broni się jednak przed jej zakupem. Wszystko przez to, że dbanie o kurtkę potrafi być problematyczne. Nieumiejętnie uprana może się zbić i być do wyrzucenia. Istnieją jednak metody, dzięki którym za każdym razem zrobisz to poprawnie. Jak prać kurtkę puchową? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać kurtkę puchową? O tych poradach pamiętaj 

Kurtki puchowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i delikatnego prania. Z tego powodu często oddajemy je do profesjonalnych pralni i wydajemy sporo pieniędzy. Niepotrzebnie! Kurtkę można wyprać także w domu. Wystarczy pamiętać o tych zasadach, a proces zawsze będzie sukcesem.  

  1. Zakup środek przeznaczony do prania odzieży puchowej.   
  2. Przygotuj kurtkę do prania. Opróżnij kieszenie, pozapinaj wszystkie zamki i guziki.  
  3. Nastaw pralkę na odpowiedni cykl. Kieruj się metką umieszczoną przez producenta. Dowiesz się z niej dokładnie w ilu stopniach i w jakim cyklu powinien być prany dany model. Jeśli nie możesz jej znaleźć, wybierz łagodny cykl, np. pranie ręczne z dodatkowym płukaniem i ustaw temperaturę na 30 st. C. 

Suszenie kurtki puchowej – jak zrobić to prawidłowo?  

Równie ważne jest suszenie kurtki puchowej. To podczas tego procesu wraca do swojego poprzedniego stanu. Jeśli powiesisz ją nieumiejętnie, straci ona swój kształt i objętość. Do suszenia kurtki puchowej możesz wykorzystać suszarkę bębnową, jednak temperatura nie powinna przekraczać 60 stopni. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, odciśnij kurtkę dokładnie, a potem połóż ją na płasko z dala od wszelkich źródeł ciepła. Potem co jakiś czas rozbijaj puch dłońmi przez strzepywanie i delikatne oklepywanie kurtki. Proces całkowitego wysuszenia może zająć nawet 24 godziny.  

Więcej o: