Tego nie powinno się robić na cmentarzu! Dużo osób popełnia błąd

Zbliżający się listopad to czas zadumy. Już niedługo udamy się na cmentarz podczas Wszystkich Świętych, żeby zapalić znicze za zmarłych z naszych rodzin. Zanim jednak to nastąpi, warto dowiedzieć się, jakie zasady savoir-vivre tam obowiązują.

Cmentarz to miejsce, w którym zwykle oddajemy się zadumie i modlitwie. 1 listopada wypada Wszystkich Świętych, podczas których całe rodziny odwiedzają groby zmarłych. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak należy zachowywać się na cmentarzu. O jakich zasadach warto pamiętać? Niektórzy wierzą, że złamanie którejś z nich może sprowadzić na nas duże nieszczęście.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Tego nie wypada robić na cmentarzach. Zasady savoir-vivre, o których należy pamiętać 

Już niedługo większość z nas uda się na cmentarz, żeby zapalić świeczkę na grobach zmarłych z naszych rodzin. 1 listopada możemy spotkać tam wiele osób. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak należy się zachowywać. Chociaż jesteśmy na dworze, jest to miejsce szczególne i należy przestrzegać w nim ustalonych zasad savoir-vivre. O czym należy pamiętać? 

Kiedy jesteśmy na cmentarzu, powstrzymajmy się od niepotrzebnych rozmów lub ściszmy ton głosu. Chociaż możemy tego nie zauważyć, wiele osób jest obok nas w trakcie modlitwy, a głośne komentarze mogą ich rozpraszać. Należy także pamiętać o odpowiednim stroju, zwłaszcza podczas Wszystkich Świętych. Chociaż nie ma do tego szczególnych wymagań, lepiej zrezygnować z kusych sukienek i odsłoniętych dekoltów. Jeśli mamy zwierzęta, nie zabierajmy ich na cmentarz. Nie jest to odpowiednie miejsce na spacer z psem.  

Małgorzata SochaMałgorzata Socha w modnych botkach na jesień. Wiemy, gdzie kupisz podobne

Czego nie można robić na cmentarzu? Złamanie tych zasad może się źle skończyć 

Dla niektórych cmentarz jest miejscem, które budzi lęk. W ludowych wierzeniach istniało wiele przesądów na jego temat. Czego nie można robić na cmentarzu? Według niektórych, złamanie tych zasad może się skończyć fatalnie.  

  • Przede wszystkim nie można wynosić niczego z cmentarza. Nie chodzi tylko o kradzież. Według przesądów nie wolno zabierać niczego, nawet starej doniczki, kasztanów czy liści. Przyniesienie takich rzeczy do mieszkania może zaszkodzić domownikom.
  • Zabronione jest także dotykanie grobów. Można to robić tylko, kiedy je sprzątamy lub kładziemy świeże kwiaty.  
  • Istnieje także przesąd, który mówi o tym, że znicze można zapalać jedynie zapałkami. Pod żadnym pozorem nie można używać do tego zapalniczki, z której korzystamy na co dzień. Może to sprowadzić nieszczęście, a nawet choroby czy śmierć na osobę, które nie przestrzegała tej zasady. 
Więcej o: