Barbórka 2022 - kiedy wypada święto górników? Poznaj modlitwę do Świętej Barbary

Barbórka 2022 to górnicze święto z bogatą, wielopokoleniową tradycją. Patronką ludzi trudnej pracy oraz spraw beznadziejnych jest młoda męczennica, którą tragiczna historia wyniosła na piedestał. Jak potoczyły się losy Świętej Barbary i jak brzmią słowa modlitwy?

Kiedy jest Barbórka 2022? Uwięziona i wyklęta, czyli legenda Świętej Barbary 

Historię Świętej Barbary datuje się na przełom III i IV wieku. Wychowana w pogańskiej rodzinie w Heliopolis Barbara jako młoda dziewczyna została wysłana do Nikomedii, gdzie przyjęła chrześcijaństwo. Chrzest Barbary spotkał się z dezaprobatą ze strony ojca, który doniósł na córkę władzom Cesarstwa Rzymskiego. Dziewczynę uwięziono w wieży, gdzie ukazał jej się anioł i udało jej się zbiec, a nawet ukryć w skalnej szczelinie. Finalnie i tak została schwytana i ścięta, ale legenda o młodej dziewczynie, przed którą rozstąpiły się skały, przetrwała do dziś i tak Święta Barbara stała się patronką górników. Kiedy jest Barbórka 2022 i jak wyglądają obchody tego święta? Sprawdzamy.

Barbórka 2022 - data. Kiedy wypada górnicze święto? 

Kiedy jest Barbórka 2022? Data tego święta jest stała. Co roku 4 grudnia po mszy świętej przez górnicze osiedla przy akompaniamencie górniczego hymnu przemierzają tłumy pod batutą tradycyjnej orkiestry. Na tle czarnych mundurów powiewają kolorowe pióropusze, które stanowią ważną informację na temat górniczej hierarchii.  

Zobacz wideo Węgiel importowany z Kolumbii nadaje się na opał? Ekspert wyjaśnia

Ile dni do Barbórki - patronka spraw beznadziejnych 

Ile dni pozostało do Barbórki? Zostało jeszcze 18 dni do 4 grudnia 2022 (niedziela). W oczekiwaniu na święto górników warto przyjrzeć się bliżej patronce spraw beznadziejnych. Święta Barbara jest niekwestionowanym górniczym symbolem, ale modlitwę do młodej męczennicy może skierować każdy, kto nie ma już nadziei na pozytywne zakończenie swoich spraw. Św. Stanisław Kostka jako nastoletni chłopiec, gdy podupadł na zdrowiu, zaczął się modlić właśnie do niej i zgodnie z podaniem Barbara nawiedziła go z hostią. Poniżej prezentujemy gotowe teksty do modlitwy.

Modlitwa górników

Boże! Gdzie nigdy słońce Twe nie świeci,
Tam się spuszczamy w głąb ziemi;
Na niej zostają nasze żony, dzieci -
Jak ojciec czuwa nad nami.
Przyjmij łzę skruchy, przyjmij łzę pokuty,
Odpuść, ach odpuść nam. Boże!
Idziem, gdzie każda głębia, jar wykuty
Strasznym nam grobem być może.
Otul nas, Panie, skrzydłem Twojej pieczy;
Ukój ziemską bojaźń, troski;
Na pracęś skazał cały naród człowieczy:
Spełniamy wyrok Twój Boski.
O! wlej w nas miłość, wlej nam ducha zgody,
Chęć wsparcia w każdej potrzebie,
Idziem na wspólne losy i przygody -
Bądźmyż i braćmi dla siebie.
Daj, by ten kruszec, któryś łask Twych cudem
We wnętrznościach ziemi tej złożył,
Naszym poczciwym wydobyty trudem -
Wdzięczność Ci świata pomnożył.
O! czuwaj. Panie, czuwaj nad wszystkimi,
Wlej dobroć w serca zwierzchników,
Błogosław znojom oracza na ziemi,
Pod ziemią pracy górników!

Modlitwa do św. Barbary

Święta Barbaro, patronko nasza, weź nas w opiekę. Panno mężna uproś nam stałą wiarę, abyśmy podobnie jak ty mogli świadczyć przed ludźmi o Bogu. Czuwaj szczególnie nad tymi, którzy pracują w górnictwie i wyproś błogosławieństwo Pana dla ich ciężkiej pracy oraz ich rodzin. Chroń od wypadku wszystkich górników i tych, którzy codziennie narażeni są w pracy na niebezpieczeństwo. W ostatniej zaś godzinie naszego ziemskiego życia wybłagaj nam święta Barbaro łaskę zjednoczenia z Chrystusem, abyśmy z Nim mogli przejść do życia wiecznego. Amen

Modlitwa codzienna do św. Barbary

Święta Barbaro, która dla wiary w Chrystusa przyjęłaś prześladowania i wzgardę świata, a miłość do Niego ukoronowałaś męczeństwem, poprowadź nas drogą ufnego ofiarowania się Panu i wierności w codziennym szukaniu Jego woli. Naucz nas życia w czystości serca i wyproś siłę ducha dającą wolność od wszelkich pożądań i uzależnień. W trudnych chwilach cierpień, pokaż jak jednoczyć się z Ukrzyżowanym, aby czerpać Jego siłę. Święta Wspomożycielko, otaczaj nas opieką w niebezpiecznej pracy, chroń przed żywiołami i nie dopuść, abyśmy umarli bez sakramentów świętych.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Zobacz też: Życzenia na Barbórkę dla górników. 4 grudnia. Dziś imieniny Barbary i Barbórka. Życzenia dla Barbary

Więcej o: