Niezawodny nawóz do skrzydłokwiatu, paproci i wrzosów. Wystarczy łyżeczka, by rosły zdrowo i bujnie

Fusy po kawie mają wiele zastosowań. Chętnie wykorzystujemy je w pielęgnacji skóry i włosów, jako środek czyszczący czy neutralizator zapachu. Okazuje się, że doskonale sprawdzą się także jako nawóz. Z ich pomocą twoje paprotki i skrzydłokwiaty będą zawsze pięknie i bujne.

Choć pielęgnacja paprotki, hortensji, wrzosów czy skrzydłokwiatu nie należy do najtrudniejszych, warto wspomóc się domowymi i naturalnymi sposobami na to, by rosły jeszcze bardziej bujnie i zdrowo. Z pomocą przyjdą nam fusy po kawie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 4 praktyczne zastosowania filtrów do kawy - przekonaj się, jak często mogą przydać ci się w domu

Domowe sposoby na piękne rośliny. Sięgnij po naturalne nawozy

Istnieje wiele sprawdzonych i naturalnym metod, po które chętnie sięgamy, gdy chcemy, aby nasze rośliny pięknie rosły. Wykorzystujemy ziołowe napary, herbatę, mleko czy drożdże. Okazuje się, że idealnie sprawdzą się także fusy po kawie. Nie tylko dostarczą roślinom niezbędnych składników, ale też spulchnią ziemię, dzięki czemu będzie wolniej wysychała. 

Na czym polega sekret fusów po kawie? Z ich pomocą twoja paproć będzie zawsze bujna, a skrzydłokwiat zdrowy i kwitnący

W fusach po kawie znajdziesz potas, magnez, fosfor, azot. Ponieważ charakteryzują się lekko kwaśnym pH, idealnie nadadzą się do roślin kwasolubnych, czyli m.in. azali, wrzosów, hortensji, begonii, gardenii, a w domu do storczyków, paproci czy skrzydłokwiatu

Jak stosować fusy po kawie w pielęgnacji roślin? Sposobów jest kilka

Fusy po kawie możesz wykorzystać w ogrodnictwie na wiele sposobów.

  • Roztwór do podlewania. 1-2 łyżeczki fusów po kawie zalej szklanką wody i poczekaj, aż fusy napęcznieją. Następnie dokładnie wymieszaj i podlej rośliny. Czynność powtarzaj nie częściej, niż raz na dwa tygodnie. Jeśli chcesz wykorzystać nawóz w ogrodzie, 1 szklankę fusów zalej 10 litrami wody. 
  • Składnik wzbogacający podłoże. Co dwa tygodnie nasyp do ziemi trochę fusów.
  • Element do ściółkowania. Rozsyp fusy dookoła rośliny i delikatnie przysyp je korą.
  • Dodatek do kompostu.

Zanim zaczniesz stosować nawóz z fusów po kawie, pamiętaj o kilku rzeczach

Pamiętaj, że fusy po kawie nie powinny stanowić jedynego nawozu dla twoich roślin, gdyż nie zawierają wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu. Stosuj go jako dodatek. Nie nada się do roślin, które wolą ziemię o bardziej zasadowym odczynie, jak oleander, lawenda, winorośl czy oregano. 

Więcej o: